1919 рік. Тривога – Кузьма Сергійович Петров-Водкін

1919 рік. Тривога   Кузьма Сергійович Петров Водкін

“Тривога” – спогад про пори, коли світ представлявся не тільки лютим, але і прекрасним, – про неї нагадує жовтневий номер “Червоної газети” за 1919 рік. Про порі написання картини нагадують годинник, що показують дев’ятій годині тридцять чотири хвилини – 1934 рік. Художник бачив: “Та країна, що могла бути раєм, стала логовищем вогню”- але стоїчно приймав це як неминуче випробування. Нічого не розгледіти у вікні, яке у Петрова-Водкіна завжди було вікном у світ, способом об’єднання зовнішнього і внутрішнього простору: “всесвіт – місце глухе”. Велике час зупинився. Простір замкнулося.

З монографії Ст. Костіна Після того як вдалося пригасити хвороба легень, Кузьма Сергійович, починаючи з 1934 року, знову взявся за роботу, і в першу чергу за нові історико-революційні пісні, які він вважав найголовнішими у своєму творчості. На цей раз він згадав тривожні дні 1919 року, час громадянської війни, коли в багатьох містах влада переходила з рук в руки і городяни, особливо робітники, зазвичай ночами чекаючи раптового нальоту білих банд, пильно стежили за тишею в місті.

Взявши за основу свій ранній малюнок 20-х років, який воскрешає ці тривожні ночі, художник зробив ще кілька ескізів, поки, нарешті, не знайшов найбільш вірне рішення картини “1919 рік. Тривога” . Воно полягало насамперед у образно-колористичному звучанні.

Світло-рожеві і блакитні кольори в кімнаті створюють відчуття затишку і скромного людського щастя. Але в цю атмосферу спокою, як набат, вривається напружений темно-синій колір ночі у вікні, і саме такий разючий контраст викликає відчуття тривоги. Це відчуття, звичайно, викликають і насторожена поза чоловіка, вдивляються у вікно, і переляканий жест жінки, притискає до себе дівчинку. Якщо в деяких колишніх картинах система трехцветия виконувала значною мірою завдання гармонізації колориту, то в композиції “1919 рік. Тривога” трехцветие вже повністю відповідає змісту твору.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)