Адам і Єва – Альбрехт Дюрер

Адам і Єва   Альбрехт Дюрер

Альбрехт Дюрер зобразив принадно-прекрасними Адама і Єву. Прабатьки були створені за образом і подобою божою, переконано напише він у своєму щоденнику, значить, їхні тіла повинні являти собою зразок досконалої краси.

Він написав обидві фігури виступаючими з темного тла. Їх тіла світяться, осяваючи навколишню темряву. Дюрер помістив Адама і Єву на двох окремих дошках – геніальна знахідка; вона у сто крат посилює їх взаємне тяжіння.

Між Адамом і Євою невидимий, могутній струм бажання. Голова Єви несміливо, але заклично повернена до Адама. Її рука з яблуком протягнута до нього обережним жестом. А він уже взяв яблуко, яке йому тільки що простягала Єва. Подія показано в русі…

Пальці Адама тремтять, в них висловлюється трепет його серця. Кожен зробив півкроку назустріч іншому: Адам сміливо, Єва боязко. Їх юні обличчя сповнені нез’ясовну принади. Рухи кисті художника ніжні, округлі, обережні. Фарби стягнуто найтоншими прозорими шарами. М’які тони двох окремих, але неразделимих картин випромінюють тепло і приглушене світло.

Століттями історія Адама і Єви розповідалася історія гріхопадіння, за яке прабатьки людства були вигнані з раю, засуджені на тяжку працю і на муки, як історія прокляття, що тяжіє над усім людством. Дюрер забув усе, що з дитячих літ знав і вчив про це. І згадав усе, що знав про красу і кохання.

Епоха Відродження створила безліч гімнів на славу людини – розумного, здорового, красивого, люблячого, коханого. “Адам і Єва” Дюрера – одне із самих великих створінь у цьому ряду. Картину цю Дюрер написав не за замовленням, а по внутрішньому спонуканню. “Адам і Єва” залишилися, однак, в майстерні: то Дюрер не хотів розлучатися з цією роботою, то покупцям вона здавалася надто гріховної.

Пройде час, поки “Адамом і Євою” почнуть захоплюватися, стануть їх копіювати. Робота ця принесла художнику багато радості, але зовсім не дала йому грошей – доля багатьох картин, які створюються для душі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)