Ай-Петрі – Архип Куїнджі

Ай Петрі   Архип Куїнджі

Архип Іванович Куїнджі – майстер такого жанру, як пейзаж. Художник протягом усього періоду творчості створював різноманітні пейзажні роботи, зображуючи морські, гірські, сільські, міські і багато інші сюжети. І дійсно сюжетика його полотен була досить різноманітна.

Зразком прекрасного пейзажу із зображенням гір можна вважати гірський пейзаж Куїнджі “Ай-Петрі. Крим”. Дана робота створювалася в період 1898-1908 рр., точна дата не встановлена. На сьогоднішній день полотно виставляється в Державному Російському музеї в Санкт-Петербурзі.

Ай-Петрі – одна з гір у Кримському гірському масиві, який розташовується в Ялті. Силует гори Ай-Петрі, що в перекладі з грецького означає “Святий Петро” утворюється від мису Ай-Тодор з Ластівчиним гніздом до фігурних зубців.

Ай-Петрі – дуже красива гора з виразним силуетним малюнком. Пейзаж Куїнджі з зображенням гори Ай-Петрі максимально простий, композиційно ясний, неутяжелен химерними формами і грою з різними фактурами. На весь обрій розтягнулися фігурні зубці Ай-Петрі, заповнивши собою простір картинній площині від краю до краю. Таким чином, простір насичене гірським кам’яним масивом. Точно від справжнього живого каменю від гірського картини виходить холод, відчуття тяжкості і перешкоди.

Створений пейзажистом ефект кольорової розтяжки, починаючи від вибіленого сяючого неба до синювато-чорного гірського підніжжя. Яскраві сині фарби і в цілому весь підбір відтінків надають полотну красиве звучання, дзвінке і холодить точно вітер на вершині гори “Святого Петра”.

Куїнджі створив образ неприступних гір, величних, гордих, непохитних, стійких, точно людина, що володіє святою волею, точно воїн, холоднокровно вбиває ворогів своєї рідної землі.

До всього, краєвид гарний сам по собі. Сині, ультрамаринові відтінки виглядають дуже активно, яскраво і цікаво. Ай-Петрі подекуди затягнута синім туманом, що надає пейзажу загадковості і художньої складності, остаточно не знижуючи спочатку спрощену композицію. Гладкі штрихи нагадують глянсову поверхню фотографічного кадру.

Пейзаж відчувається як дійсність, як дихання справжньою життя. Пейзаж недосяжний, подібно до того, як недосяжні круті гірські вершини. Висота, холодна і небезпечна, лякає і манить, вабить красою своїх обрисів, лякає мовчанкою і заморожують поривами вітру. Адже так легко потонути в товщі цієї прекрасної синьої безодні, зірватися в прірву з вершини Святий красивою Ай-Петрі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)