Акведук біля Риму – Томас Коул

Акведук біля Риму   Томас Коул

Акведук – водогін для подачі води до населених пунктів, зрошувальних і гідроенергетичним систем з розташованих вище їх джерел. Акведуком в більш вузькому значенні називають частину водоводу у вигляді мосту над яром, річкою, дорогий. Достатні за шириною акведуки могли також використовуватися судами. Акведук за своєю структурою аналогічний віадуком, з тим відмінністю, що його використовують для перенесення води замість організації дороги або залізничного шляху.

Акведуки споруджуються з каменю, цегли, залізобетону або сталі. Такі споруди складаються з основи, на якій зводять кам’яні, чавунні або цегляні опори, і берегового підвалини, на яку укладаються труби або влаштовуються кювети. Історія Хоча акведуки найбільше асоціюються з римлянами, вони були винайдені століттями раніше на Близькому Сході, де вавілоняни і єгиптяни будували складні іригаційні системи.

Акведуки римського стилю використовувалися вже в VII столітті до н. е.., коли ассірійці будували акведук з вапняку висотою 10 метрів і довжиною 300 метрів, щоб переносити воду поперек долини в свою столицю Ніневію; повна довжина водогону становила 80 кілометрів. Приблизно в той водночас, акведуки використовувалися в містах майя.[1] Відомо, що в Стародавній Греції також будували акведуки. Найвидатнішим акведуком Геродот вважав акведук на острові Самос. Цей акведук історик включив до списку чудес світу.

Акведуки Стародавнього Риму Римляни будували численні акведуки для Доставки води в міста і промислових місцях. У саме місто Рим вода постачалася через 11 акведуків, які були побудовані протягом 500 років і мали загальну довжину майже 350 кілометрів. Однак, тільки 47 кілометрів з них були наземними: більшість проходило під землею. Найдовший римський акведук був побудований в II столітті нашої ери, щоб постачати воду в Карфаген його довжина становила 141 кілометр. При будівництві застосовувалися передові будівельні матеріали – такі як водостійкий пуцолановий бетон.

Римські акведуки були надзвичайно складними спорудами, технологічно вони не застаріли навіть через тисячу років після падіння Римської імперії. Вони були побудовані з чудовою точністю: акведук Пон-дю-Гар в Провансі мав ухил всього 34 см на кілометр, спускався все на 17 метрів по вертикалі при всій його довжині 50 кілометрів. Акведук у Сеговії Транспортування води тільки за рахунок сили тяжіння була дуже ефективна: через Пон-дю-Гар проходило 20000 кубічних метрів води в день. Іноді, при перетині заглиблень поверхні з перепадом більше 50 метрів, створювалися напірні водопроводи – дюкери. У сучасній гідротехніки використовуються аналогічні методи, що дозволяють колекторам і водним трубах перетинати різні поглиблення.

Подальший розвиток системи акведуків Більша частина досвіду римських інженерів була втрачена у часи Темних століть, і в Європі будівництво акведуків практично припинилося до XIX століття. Воду часто добували шляхом риття колодязів, хоча це могло викликати проблеми охорони здоров’я, коли місцеве водопостачання стало забруднюватися.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Акведук біля Риму – Томас Коул.