Алегорія битви при Лепанто – Паоло Веронезе

Алегорія битви при Лепанто   Паоло Веронезе

Блискучий представник венеціанської школи живопису в епоху Ренесансу, мистецтво якого завершило її “золотий вік” на високій ноті, Паоло Кальярі, званий Веронезе, як митець сформувався у своєму рідному місті. Його батько був каменярем і, як вважають, познайомив сина з мистецтвом ліплення ще в дитинстві. Але все-таки першими справжніми вчителями були відомий архітектор Мікеле Санмикеле і живописець Антоніо Бадиле.

Власний художній мова молодий чоловік отримав вже у Венеції, куди його в 1553 запросили для розпису плафона в залі Ради Десяти в Палаці дожів. Незабаром творець удостоївся золотої медалі від прокураторів собору Сан-Марко за три великих круглих панно в Бібліотеці Марчіано. У них майстер використовував різкі ракурси, запаморочливу аранжування простору, зумів чудово, майже матеріально передати зображене. Ім’я Веронезе стало знаменитим, згадувалося поряд з ім’ям Тиціана, з яким він зблизився, і Тінторетто. Він оформляв палаци, храми і вілли, писав портрети.

Найбільша морська битва XVI століття, битва при Лепанто, сталося 7 жовтня 1571 і завершилось блискучою перемогою об’єднаного флоту Священної ліги, в яку входили Венеція, Іспанія, Папська держава і багато інші європейські країни, над військовими силами Османської імперії. Поразка надовго відсунули претензії турків на світове панування і розвіяло міф про їхню непереможність.

Але для християнської Європи це була насамперед перемога над мусульманським Сходом, хреста над півмісяцем. І для Венеції, яка протягом багатьох століть від постійних конфліктів з мусульманськими країнами Середземномор’я, битва мала величезне значення. Тому поява в венеціанської живопису того часу численних полотен на дану тему не дивно. Перемога зображувалася художниками і в якості самостійної історичної картини, і розглядалася як алегорія, і служила фоном до портретів, а іноді була присутня на полотнах опосередковано.

Для церкви Сан-П’єтро Мартире на острові Мурано поблизу Венеції мальовничу алегорію морської баталії створив великий Паоло Веронезе. Художник гранично докладний щодо флотів. На перший план він впускає трохи водного простору, заповнюючи до горизонту нижній пояс зображенням судів, побачених “з висоти пташиного польоту”.

Перемога християнських сил зображувально вирішена не тільки небесним заступництвом самого потужного, верхнього регістру композиції, який відведений “великому плану” сцени з Мадонною і святими, але і чисельною перевагою прапорів і прапорів воїнства на частоколі щогл над полотнищами з півмісяцем. Незважаючи на камерний розмір, робота справляє враження монументального твору і є одним з найвідоміших зображень легендарної битви.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Алегорія битви при Лепанто – Паоло Веронезе.