Алегорія Світу, Мистецтва і Достатку – Ханс фон Аахен

Алегорія Світу, Мистецтва і Достатку   Ханс фон Аахен

Картина німецького художника Ганса фон Аахена “Алегорія Світу, Мистецтва і Достатку” – яскравий зразок складного, і часом суперечливого, мистецтва маньєризму. Живописців того часу цікавили ідеї і тематика міфологічного, релігійного і алегоричного характеру.

Оскільки схоластичні ідеї і спосіб мислення стикається з наївними фантазіями і починається їх взаємопроникнення один в одного, породжуючи особливий засіб зображення, коли абстрактне поняття передається за допомогою реального персонажа. Найчастіше це алегоричні образи війни і миру, любові і ненависті, справедливості і розбрату, слави і ганьби зображуються як людські істоти.

Полотно “Алегорія Світу, Мистецтва і Достатку” своєю назвою і зовнішнім виглядом проголошує основні принципи маньєризму. Насамперед, мова йде про алегорії – яким чином виглядали б важливі філософсько-моральні категорії, якщо б вони знайшли людський вигляд, яким би чином поводилися. Ці три ідеї Ханс фон Аахен представляє у вигляді трьох жіночих фігур.

На ложі, злегка сховавшись тонкої білосніжним простирадлом, лежить оголена рудоволоса жінка, що уособлює собою Світ. Її волосся зібране, а єдиною окрасою служить незвичайний золотий кулон, що прикриває сонячне сплетіння. Утримується він не стільки завдяки тонкому ланцюжку, що спускається до кулона від шиї жінки, скільки завдяки двом золотим широким стрічкам, оперізувальний центральну жіночу фігуру під грудьми. В її піднятій руці знаходиться оливкова гілка – давньогрецький символ миру, поза розслаблена і умиротворена, ногами вона зневажає списи, стріли, щити, залізні обладунки і бойові барабани, і глядачеві зрозуміло, що Світ панує вже довго.

На передньому плані знаходиться інша жінка – уклінна і напівоголена, – яка повернена до глядача спиною. Нижня частина тіла закутана в золотисту тканину, а зачіску з безліччю заплетених кос, прикрашає хитромудра шпилька. В руці, простягнутою до оголеної жінки, темноволоса служителька тримає повну чашу зі світло-червоним вином. Це метафоричне зображення рогу достатку, допомагає глядачеві сприймати образ як персоніфікацію Достатку.

Ззаду за Світом, у півтіні кімнати, лежить ще одна чорнява жінка – повністю одягнена і менш прекрасна виглядом. Уява Ханс фон Аахена так представляє Мистецтво – в темних синювато-зелених шатах, криваво-червоній накидці і зі сферою в руках притримує за плече Світ. Мистецтво ховається за спиною оголеної жінки, як би захищаючись нею. Певною мірою, живописець доносить думку, що Мистецтво можливо тільки тоді, коли панує Мир.

Загальна ж символіка полотна покликана прославляти мирну політику німецького правителя, яка призвела до благополуччя мистецтва. Композиція картини дуже нестійка і знаходиться в русі по діагоналі. Фігури жінок подовжені і аристократични. Елементи еротики, холодного колориту і неспокійного освітлення – основні риси німецької маньєризму

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Алегорія Світу, Мистецтва і Достатку – Ханс фон Аахен.