Ангел Златие Власи

Ангел Златие Власи

Стародавня ікона дійшла до наших днів з великими втратами фарбового шару і пізнішими переробками. Фон, опис голови архангела і частина хітона були переписані в пізніші часи, можливо, у ХVII столітті. Лик прописаний при реставрації. Але навіть те, що збереглося свідчення видатного іконописної майстерності художників Київської Русі. Ікона отримала популярність в першій половині 1920-х років, коли була виявлена у Відділі старожитностей Румянцевського музею в Москві. Вона була настільки записано, що атрибутировалась Симонові Ушакову.

Звідки походить “Ангел Златие власи”, де він перебував протягом майже восьмисот років, як потрапив в Рум’янцевський музей, нікому не відомо й тепер уже ніколи не буде відомо. Після того як ікона потрапила в поле зору дослідників, оцінка її значення неухильно підвищувалася. Це позначилося на її переміщенні з одного великого музею в інший. При розформуванні в 1925 році Румянцевського музею ікону розподілили в Державний Історичний музей. Там ікона була вперше показана в 1926 році на виставці пам’яток давньоруської іконопису. Після виставки “Ангела Золоті власи” забрала Третьяковська галерея. У 1934 році галерея, якій було властиво цінні речі забирати, але аж ніяк не віддавати, все ж таки передала ікону в Російський музей. Вона стала самим древнім іконописним пам’ятником у його зборах.

Про належність “Ангела Золоті власи” до тієї чи іншої іконописної школи в спеціальній літературі існують найрізноманітніші припущення. Деякі дослідники вважали його творіння суздальських майстрів, інші відносили до Києва. Найчастіше ікону виводили з Новгорода. Однак до нашого часу дійшло дуже мало пам’яток початкового давньоруського періоду, щоб з повною підставою говорити про існування на Русі в XII столітті регіональних іконописних центрів.

Іконопис цього періоду, як і вся давньоруська культура домонгольського часу, була найтіснішим чином пов’язана з Візантією, звідки Русь прийняла хрещення і загальні християнські традиції. В. Н. Лазарєв висловив обережне припущення, що ця ікона, також як “Спас нерукотворний” з “Поклоніння хресту” на обороті і “Устюжское благовіщення” , “вийшли з майстерні “грека Петровича”, який, за свідченням Першої Новгородської літописі, розписував у 1196 році церква Положення ризи і пояса Богородиці в Новгороді”. Разом з тим Лазарєв додає: “Було б, однак, неправильно пов’язувати византизирующее напрям в новгородської іконопису XII століття тільки з діяльністю цієї майстерні” . Про близькість ікони до візантійських пам’ятників говорить східний, грецький тип архангела, досконалість його м’якою моделювання.

Однак в “Ангелі Золоті власи” немає сухуватою аскетичної абстрагованості, властивою багатьом візантійських ікон комнінівського періоду. “Ангел Златие власи”, архангел Гавриїл, безумовно, не існував як окремий молитовний образ, а входив до складу оглавного деісусного чину, який, можливо, стояв на верху вівтарної перешкоди невідомої нам церкви. Цим пояснюється поворот голови архангела вліво, у бік Спаса Вседержителя, чия ікона повинна була знаходитися в центрі, а також рідкісний іконографічний тип Гавриїла. Зазвичай він зображувався по пояс або у повний зріст у традиційному вбранні і з архангельскими атрибутами. На цій же іконі представлено тільки лик Гавриїла крупним планом, хоча невелика дошка.

Натхненна торжествуюча краса архангела – своєрідний еталон естетичних уявлень візантійських іконописців. Лик архангела наповнений тихою печаллю, яка видна в задумливому погляді його по-візантійськи величезних очей. Цілісність іконного образу спочиває на колірної гармонії, єдності тони, співмірності форм, ритмі округлих ліній. Особливим благородством відрізняються лінійні абриси і покриті золотим асистом пасма волосся архангела, завдяки яким він отримав прозвання “Золоті власи”. В іконі використана техніка багатошарового вохрения з поступовим висвітленням охри у виступаючих місцях ліка.

У затінених місцях тінями просвічує зеленувата санкирная підоснова. Робота над іконою була завершена зараз слабо вираженими белильними оживками і тонкої подрумянкой губ і щік. Все це створювало враження повітряного, неземного іконного простору, що відповідає метафізичної значущості образу. Рафінованість колірної гами і вишукано-ускладнена манери письма “Ангела Золоті власи” свідчать про його візантійське походження. Дошка липова цільна з ковчегом і зі слідами двох торцевих шпонок.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)