Антропоморфний шафка – Сальвадор Далі

Антропоморфний шафка   Сальвадор Далі

Напівтемна підворіття освітлена променями, пробиваються назовні, з вулиці. Там, в отворі арки, видніються високі міські будинки, церква готичної архітектури. По вулиці йдуть люди. Це випадкові перехожі: дама в капелюшку з парасолькою, дитина, ще пара фігур. На першому плані картини – полулежащий людина. Його волосся зібране у зачіску-“хвіст”; довга чубчик закриває обличчя.

Судячи з пропорціями тіла, це, швидше за все, чоловік. Торс людини подібний до комода: він складається з безлічі висувних ящиків. Всі ящики відкриті. Вони порожні, лише з одного звисає клапоть зім’ятою тканини. Поза людини дуже виразна, в ній виразно бачиться страждання. Він був пограбований і кинутий тут, у цій підворітті.

Одна його рука витягнута в сторону вулиці і перехожих в жесті відторгнення. Людина намагається захиститися від можливого цікавості оточуючих. Він наг, він переможений, він у розпачі. Слово “спустошеність” як не можна краще описує враження від картини.

Висувні шухлядки – поширений мотив у творчості Дали. Як правило, вони символізують приховані бажання. Тут же всі ящики нарозхрист, у них нічого немає. Не потрібно бути мистецтвознавцем або знавцем символів, щоб витлумачити цю картину. Перед нами людина в хвилину відчаю і повної спустошеності.

Темний самотній кут, в якому він намагається сховатися від зовнішнього світу – його ненадійне притулок – навряд чи забезпечить їй спокій і позбавлення від страждань, навряд чи захистить його від зайвої цікавості оточуючих. Чужі руки жадібно тягнуться до незачиненим скриньок. Вміст шафки стало загальним надбанням.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Антропоморфний шафка – Сальвадор Далі.