Антропоморфний хліб – Сальвадор Далі

Антропоморфний хліб   Сальвадор Далі

Хліб – постійний і важливий лейтмотив творчості Дали. Його фірмовий знак, нарівні з “текучими” речами і підпорами-рогатинами. В молодості Дали малював класичні натюрморти з кошиками хліба, у зрілі роки замовляв для свого театру-музею в Фігерасі хлібну меблі і люстри.

Але істинним предметом інтересу і наскрізним мотивом у творчості художника був, за його власним висловом, хліб “аристократичний, параноїдальний, софістичний, єзуїтський, незвичайний і обессиливающий”. Словом, якою завгодно, тільки не хліб, здатний наситити шлунок. Батони фалічної форми, поставлені на голову персонажів, з втиснутими в хлібний м’якуш чорнильницями. Хліб, шокуюче стилізований під чоловічий дітородний орган, як центральний об’єкт композиції, як самоцінність.

Дали сам визнавав, що хліб є його фетишем і улюбленою нав’язливою ідеєю. “Антропоморфний хліб” – полотно, що об’єднало кілька знакових для художника елементів. Батон фалічної форми, за допомогою мотузки вигнутий вгору в подобі ерекції. Вдавлені в нього чорнильниця. М’які текучі годинник, символ відносності часу.

Можливо, цей випадковий набір; можливо, що в цьому поєднанні закладено якесь послання, “месидж”. Картину цю нерідко тлумачать як вказівку на швидкоплинну швидкоплинність плотської любові в житті людини або як натяк на старіння і в’янення тлінній плоті. А може бути, це просто кілька улюблених об’єктів-іграшок, витягнутих художником з надр несвідомого і сервірованих в безсоромно-провокаційний натюрморт в стилі і колірній гамі старих фламандців.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)