Апостол Яків, Син Зеведеїв – Ель Греко

Апостол Яків, Син Зеведеїв   Ель Греко

Апостол Яків, син Зеведеїв, був одним з перших учнів, покликаних Ісусом. Як і його брат Іван, а також Петро і Андрій, він був рибалкою. На сторінках Євангелій описується, що Яків був серед найближчих учнів Господа. Він супроводжував Христа на горі преображення, і в Гефсиманському саду. Серед усіх апостолів, він першим прийняв мученицьку смерть, і причому, єдину, згадану згадується в Біблії:

В Іспанії Апостола Якова особливо шанували. Згідно з легендою, після його смерті, тіло поклали в човен і пустили по морю. Човен прибило до берегів Іспанії, місце знаходження мощів Святого Якова ченця-самітника зазначила зірка. Пізніше на цьому місці виникло місто Сантьяго-де-Компостела і була зведена церква. За переказами, Яків проповідував на території Іспанії, заради цього здійснивши подорож з Ізраїлю. Виходячи з вищесказаного, Апостол Яків вважається покровителем Іспанії, а також покровителем паломників. Традиційно його зображували з посохом у руках.

Примітно, що зазвичай Якова зображували в образі Апостола, лисого сивобородого суворого старця або в зрілих роках, з вузькою борідкою. Зазвичай його чорні або каштанове волосся на картинах розділені на прямий проділ, як на зображеннях Ісуса, пасма обрамляють обличчя. Також його зображували з мечем, рідше сувоєм у руках. У більш пізніх трактуваннях, особливо в групових зображеннях апостолів, його відрізняє посох паломника.

В більш пізні століття Апостола Якова почали зображувати в образі Паломника – в крислатому капелюсі, дорожньому плащі, з палицею і торбою. Особливим атрибутом Якова вважалася черепашка, закріплена на капелюсі, одязі або сумі.

Особливою популярністю в Іспанії користувалося зображення Якова в образі Воїна церкви – лицаря в сяючих обладунках, на коні, в розвівається плащі. Під копитами коня зображувалися полеглі вороги. За переказами, Яків неодноразово допомагав іспанцям у битвах з маврами, був заснований Орден Святого Якова.

У картині Ель Греко зустрічаємо зовсім інше трактування образу апостола. Він швидше схожий на іспанського ідальго. Художник зобразив молодого людини з тонкими, видовженими рисами обличчя, з витонченими пальцями. Створюється враження, що він одягнений не в безформний хітон, а скоріше в елегантний костюм, прихований в напівтемряві і під плащем. Ліва кисть міцно, немов спис, стискає посох. Досить незвично положення правої кисті – традиційна для Ель Греко кисть з зведеними разом середнім і безіменним пальцями розташована горизонтально, долонею вгору. Округлі складки плаща знаходяться на деякій відстані від долоні. Все це справляє враження, що на долоні в нього знаходиться щось невидиме.

Очі Якова сфокусовані на певній точці, ймовірно задумано так, що він дивиться на Христа, картина з зображенням Якого розташовувалася в центрі групи картин, в оточенні зображень учнів. Перед глядачем постає задумливий і лагідний образ молодого апостола. Це не бідний провінційний рибак з Галилеї, а скоріше, аристократ і інтелектуал, який приєднався до групи учнів, щоб почути Благу Вістку з перших вуст.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Апостол Яків, Син Зеведеїв – Ель Греко.