Артеміда – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Артеміда   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Артеміда – дочка Зевса і Літо, сестра Аполлона. Спочатку шанувалася як богиня тваринного і рослинного світу. Вона – “володарка звірів”, Тавропола, Лимнатис, ведмедиця. Пізніше – богиня полювання, гір і лісів, покровителька породіль. Артеміда випросила для себе в Зевса вічну цнотливість.

Шістдесят Океанід і двадцять німф були її постійними супутницями на полюванні, учасницями в її іграх і танцях. Її головна функція – охорона встановлених звичаїв, жертвопринесень богам, за порушення яких вона жорстоко карає: на Калидонское царство вона насилає страшного вепра, на шлюбне ложе царя Адмета – смертоносних змій. Вона охороняє і тваринний світ, закликаючи до відповіді Геракла, який вбив керинейську лань із золотими рогами, і вимагає замість убитої Агамемноном священної лані криваву жертву – його дочку Іфігенію.

Артеміда – захисниця цнотливості. Вона протегує Іполіт, презирающему любов, перетворює Актеона, випадково побачив богиню оголеною, оленя, якого розірвали його власні пси, а німфу Каліпсо, яка порушила обітницю, – у ведмедицю. Вона має рішучістю, не терпить конкуренції, використовує свої влучні стріли як знаряддя покарання. Артеміда разом з Аполлоном винищила дітей Ніоби, возгордившейся перед матір’ю богів Літо своїми сімома синами і сімома дочками; її стріла вразила Оріона, який насмілився змагатися з богинею. Як богиня рослинності, Артеміда пов’язана з родючістю.

Цей культ особливо поширився в Ефесі, де на її честь було споруджено храм Артеміди Ефеської, спалений Геростратом. Артеміда шанувалася як богиня-годувальниця, “великотрудна”; вона ж покровителька амазонок. Артеміда шанували і як богиня війни.

У Спарті перед боєм в жертву богині приносили козу, а в Афінах щорічно в ювілей Марафонської битви на вівтарі покладалося п’ятсот кіз. Артеміда нерідко зблизилася з богинею місяця або богинею повного місяця. Відомий міф про Артеміду-Селені, закоханої в красеня Эндимиона, побажав вічної молодості й безсмертя і отримав їх у непробудном сні.

Кожну ніч богиня наближалася до гроту Карийской гори Латм, де спав хлопець і милувалася його красою. Атрибут богині – сагайдак за спиною, в руках лук або факел; їй супроводжують лань або зграя мисливських псів. У Римі Артеміда ототожнюється з місцевим божеством Діаною.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Артеміда – Рембрандт Харменс Ван Рейн.