Архангел Гавриїл, з оглавного деісусного чину – Ян ван Ейк

Архангел Гавриїл, з оглавного деісусного чину   Ян ван Ейк

Архангел Гавриїл, з оглавного деісусного чину XII століття. Дерево, паволока, левкас, яєчна темпера. 48,8 х 38,8 х 2,8 Найдавніша ікона у зібранні Російського музею, один з найяскравіших пам’яток домонгольського часу. Ікона була виявлена в сховище, влаштованому на дзвіниці Івана Великого в Московському Кремлі. Спочатку вона могла перебувати в одному зі стародавніх храмів Новгорода або Владимира, де містилася на низькій вівтарної перешкоди, що відділяла східну частину храму від центрального простору.

Ікона була створена в XII столітті і тісно пов’язана із художньою культурою Візантії. Про це свидетельстует східний тип обличчя ангела, мигдалеподібний розріз очей. Одухотвореність образу надає легкий нахил голови, повний задумі і смутку погляд широко розкритих очей. У цих чудових очах зосереджена вся духовна глибина, емоційність і споглядання образу. В іконі знайдена міра гармонії і досконалості яка доступна лише великим майстрам.

Тонке особистий лист з м’якими переходами від світла до тіні, мальовничий характер фактури сходять до эллинистическим традицій, які протягом епохи Середніх століть зберігалися і жили в мистецтві Візантії. Друга назва – “Ангел Златие власи” отримала від золотих оброблень на волоссі архангела, що з’явилися при одній з пізніших реставрацій ікони. Пост. у 1934 році з Державної Третьяковської галереї; раніше – в московському Публічному і Румянцевском музеї.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Архангел Гавриїл, з оглавного деісусного чину – Ян ван Ейк.