Архангел Михаїл – Віктор Васнецов

Архангел Михаїл   Віктор Васнецов

Віктор Михайлович Васнецов володів глибоким знанням складною православної символіки. Як багато поколінь Васнецових він навчався в духовній семінарії. Пізніше набуті знання використав в монументального живопису і в своїх храмових розписах. Так само, як у народній свідомості химерно перепліталися язичницькі і християнські вірування, художник зумів поєднати у своїх розписах два цих світорозуміння.

Картині “Архангел Михайло” передували розпис Володимирського собору в Києві, ескізи розписів для Георгіївської церкви в Гусак-Кришталевому, для храму Спаса на Крові в Петербурзі, собору Олександра Невського в Софії, на замовлення царської сім’ї для церкви св. Магдалини в Дармштадті. Віруюча людина, в роботі для церкви Віктор Васнецов бачив своє справжні покликання. В 1915-1916 роках на 13-й виставці Союзу російських художників Васнецов представив велике полотно “Архангел Михайло”. Цей величний і грізний образ широко поширений в релігійному мистецтві.

Архістратиг Михайло одягнений у кольчугу і озброєний мечем, щитом або списом або тим і іншим. Розкриті за спиною крила свідчать про його ангельської природи, приналежності до небесної Ієрархії. Сатана – небудь в получеловеческом вигляді, або у вигляді дракона – наглядно розпростертий під ногами Святого, який готовий вбити його. На Русі Архангел Михаїл завжди вважався покровителем воїнів, які б’ються за праведну справу. Нерідко його крилата фігура прикрашала шоломи давньоруського воїнства.

У Старому завіті Архангел Михаїл – один із семи архангелів Господа, ангел-хранитель Ізраїлю, його ім’я походить від єврейського “хто як Бог”. Християнська традиція описує його як стоїть на чолі сонму ангелів небесних, захисника світу від князя темряви. Михайло вів небесне воїнство до перемоги над Люцифером і занепалими ангелами. У Книзі Одкровення про це написано так: “І сталася на небі війна: Михаїл і ангели його воювали проти дракона, і дракон і ангели його воювали проти них, але не встояли, і не знайшлося вже для них місця на небі. І скинений був великий дракон, древній змій “

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Архангел Михаїл – Віктор Васнецов.