Архангел Рафаїл, який залишає сімейство Товії – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Архангел Рафаїл, який залишає сімейство Товії   Рембрандт Харменс Ван Рейн

У Книзі Товита викладається історія сім’ї, що потрапила асирійський плени з “північної країни”, тобто Ізраїлю. Ця книга не входить ні в єврейський біблійний канон, ні в протестантський, за складом ідентичний єврейському. В православну ж і католицьку Біблію вона входить як друго-канонічної книги… Старець Товит здійснював чимало благодіянь, роздавав хліб серед своїх одноплемінників, постачав одягом нужденних, а також, незважаючи на заборону, таємно ховав вбитих євреїв. За все це йому довелося пережити чимало гонінь з боку ассірійців.

До старості Товит втратив зір; на його очах з’явилися величезні більма. В очікуванні смерті він дав деякі настанови своєму синові Товії, і той вирушив виконувати їх у супроводі молодого чоловіка, який назвався Рафаїлом. Підійшовши до Тигру, Товія впіймав велику рибу.

За порадою поппутчика, він вирізав у неї серце, печінка, жовч і зберіг їх, так як димом спалених серця і печінки можна, виявляється, вигнати злого духа, а жовчю треба змастити очі людини з бельмами, і той зцілиться. Після повернення Товія і Рафаїл вигнання демона з тіла дівчини Сари, яка потім стала дружиною Товійїних, а також повернули зір його батькові. Коли Товія запропонував Рафаїлу винагороду за допомогу, той зізнався, що він – не людина, а архангел і виконував місію, покладену на нього самим Богом.

На картині Рембрандта ми бачимо момент вознесіння ангела на очах у вдячних членів сімейства Товії… Вдале опис композиції цієї чудової роботи залишив відомий бельгійський критик і драматург Еміль Верхари : “Родина патріарха: уклінний батько, дружина і син, злякано притулившись один до одного, собака, боязко згорнулася біля своєї господині, – все говорить про диво, між тим як ангел-зцілитель, стрімкий і неприступний, у могутньому польоті мчить до небес, щоб приєднатися там до небесного воїнства, від якого він на мить відокремився.

Це надзвичайне явище зображено, як завжди у Рембрандта, в найбільш істотних рисах. Нічого зайвого. Жодного фальшивого жесту. Ніякої пихи, ніякого перебільшення. Створено враження повної природності: ні на хвилину не можна засумніватися в тому, що небо сходить до земних справах, що Бог схиляється до людей”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Архангел Рафаїл, який залишає сімейство Товії – Рембрандт Харменс Ван Рейн.