Астроном – Ян Вермеер

Астроном   Ян Вермеер

Картина нідерландського художника Яна Вермеєра Делфтського “Астроном”. Розмір картини 50 х 45 см, полотно, олія. У 1668-1669 роках невідомий чоловік віком приблизно тридцяти п’яти років позував для двох картин Вермеєра, розкривають образ вченого, трудівника науки. В цей же час майбутній знаменитий вчений і винахідник мікроскопа Антоній ван Левенгук, який захоплювався шліфуванням скла і створенням лінз, отримав посаду геодезиста міста Делфта. Не виключено, що саме Левенгук, як уродженець Делфта і основоположник наукової мікроскопії, міг позувати для цих картин Вермеєра як вченого.

Сьогодні ці картини називаються “Астроном” і “Географ”, хоча вони не завжди носили ці назви. У 1713 році на аукціоні вони були продані як “Робота, що показує математика, художника Ван дер Меєра” і “подібна”. Кілька років тому вони з’явилися на торгах під назвою “Астролог” і “подібна”. Немає сумніву, що Вермеер зобразив людину, що присвятила себе науковим дослідженням. “Астроном” представлений без телескопа, але його рука стосується глобуса небесної сфери. На шафі стоїть десяток книг, таблиця з трьома колами – однією великою та двома маленькими, можливо, це таблиця для обчислень, але призначення в даний час туманно.

Книги, карти, астролябія, циркуль є невід’ємними атрибутами вченої тих років. Картини носять якийсь дух стилізації, з неодмінними драпіровками, драматичним контрастом освітлення, але Вермеер настільки точно написав цю картину, що ілюстрації в книзі, що лежить перед астрономом, дослідники змогли її ідентифікувати. Це – друге видання трактату 1621 року “Про вивчення та спостереженні зірок” Адріана Метиуса. Відкрита Книга на 111 сторінці, де розповідається, що для вивчення зірок необхідно не тільки знання геометрії, використання механічних інструментів, але і “натхнення від Бога”.

В цілому, картина являє собою компроміс між бажаннями замовника та ідеями художника. Деякі з зображених предметів Вермееру, швидше за все, довелося позичити – циркуль і спеціальний косинець для вимірювання висоти предметів або кута стояння сонця.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)