Атрибути мистецтв – Ден Жан Батист Куля

Атрибути мистецтв   Ден Жан Батист Куля

Гіпсова голова Меркурія, інструменти для малювання і креслення, книги в шкіряних палітурках, рулон паперу – ось всі деталі натюрморту “Атрибути мистецтва”. Кожен предмет вельми символічний і наділений внутрішнім змістом. Меркурій відомий як покровитель мистецтв, малювальні приналежності викликають думки про високий статус малюнка серед пластичних мистецтв, книги вводять людину у світ витонченого, вони – універсальна точка відліку духовного розвитку майстра і кожної людини.

Бюст міфологічного героя на полотні являє собою центр композиції. Його голова – сильна і уперта – наче наказує іншим деталей картини підлаштовуватися під неї, що і роблять коробочка для грифелів, крейду, мідний інструмент, згорнуті в рулон паперові листи. М’яка, пружна форма цього рулону подібна зговірливою людині, легко піддається чужому впливу. Деяким дисонансом виглядають важкі книги з червоними палітурками. Непоступливими правоохоронцями стоять вони вертикально по краях полотна, ніби охороняючи цей маленький світ речей, ні в що не втручаючись і відокремивши себе від інших незграбністю форм і чіткістю ліній.

Дивну життєвість предметів натюрморту повідомляють відгомони кольору. У білосніжності бюста очей глядача розрізняє голубуваті і охристі відтінки. Куточок папери кидає на тиснену шкіру фоліанта зеленувату тінь, а на неполірований дошці столу можна розрізнити червонуваті відблиски книжкового обріза. Художник немов хоче випробувати свою майстерність, зображуючи близькі або подібні за фактурою і кольором предмети. Він майстерно зображує гладку білизну мармуру поруч з білим папером, а теплу тону, шорстку шкіру книжкових палітурок – на тлі стільниці кольору мореного дуба.

В натюрморті відсутня палітра художника, але Шарден неспроста приділив стільки уваги набору інструментів для малювання. Відомі його слова про те, що художницьке навчання – один із самих важких і тривалих процесів, в якому малювання так само важливо, як перші кроки дитини. “Атрибути мистецтва” – своєрідна данина художника важкої праці осягнення таємниць малюнка.

Кисті Шардена належить ще один натюрморт на тему атрибутів мистецтв, але якщо на попередньому полотні дається перерахування способів роботи майстра, то тут художник визначає шлях людини у світ мистецтва. Бюст Меркурія в оточенні загорнених в трубку аркушів паперу і увражей символізує світ мистецтва, а книги, що обрамляють композицію, – єдине сполучна ланка між світом мистецтва і людської життям і в той же час стіни, що захищають від неї цей світ.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Атрибути мистецтв – Ден Жан Батист Куля.