Автопортрет 1897 р. – Паула Модерзон-Беккер

Автопортрет 1897 р.   Паула Модерзон Беккер

Автопортрет, написаний у 1897 році. Це рання робота молодої художниці, яка оселилася у Ворпсведе – знаменитої колонії художників, де молоді німецькі живописці, відмовившись від традиційної манери, шукали власні шляхи.

Паула Модерзон-Беккер відмовилася від сентиментальних і ідеалістичних уявлень художників Ворпсведе і стала писати портрети, автопортрети, сцени, що зображували мати і дитя. Вона використовувала густу фарбу і приглушені тони, її роботи поєднують в собі ніжність і дивовижну простоту.

Ворпсведе та Бремені, схоже, взагалі не знайшлося людей, здатних оцінити її творчість. Роботи Паули, виставлені тут у 1899 році поряд з творами інших учениць Макензена, були зустрінуті обвальної критикою і градом глузувань. Занадто вільна, експресивна і “летюча” манера Беккер, її своєрідний, часом парадоксальний підхід до композиції, відсутність страху перед яскравими, насиченими кольорами і їх несподіваними поєднаннями, так само як і “приземлені” і “нехитрі” сюжети її картин, – все це разом узяте жодною мірою не відповідало уявленням консервативних про провінціалів “справжніх витворах мистецтва”.

Визнаний лідер бременських художників Артур Фитгер, а слідом за ним і більшість журналістів побачили в ній самодіяльного художника середніх здібностей, що знаходиться до того ж на початковій стадії учнівства. Вони дружно засудили художницю за самовпевненість, змусила її виставити свідчення своєї некомпетентності на публічний огляд.

Офорти, малюнки, картини Паули цього періоду відрізняє особлива емоційність. Ці невеликі естампи володіють якістю монументальності, притаманною її живописних полотен.

Стійкість, з якою Паула сприймала такі відгуки, викликає захоплення і видає в ній незвичайного автора – людини, який, слідуючи своєму таланту, настільки впевнений у тому, що робить, що не оглядається по сторонах і не чекає заохочення.

Це особливо помітно в її блискучому автопортреті. Вона повністю занурена в себе і ніжна кольорова гама передає її натхненні пошуки. Мрійливий, відсторонений погляд і розуміння свого призначення – ось головне в сюжеті портрета. Хто тепер пам’ятає імена її критиків? Вона затьмарила їх всіх своїм талантом, увійшла в історію живопису як видатний художник, не встиг реалізувати себе… Вона прожила всього 31 рік…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Автопортрет 1897 р. – Паула Модерзон-Беккер.