Автопортрет – Джорджоне

Автопортрет   Джорджоне

Автопортрет Джорджоне, картина написана художником в досить зрілому віці. Розмір портрета 52 x 43 см, полотно, олія. Точна дата створення портрета невідома. Ймовірно, автопортрет в образі Давида; можливо, картина венеціанського художника спочатку зображала Давида і Голіафа, але в подальшому нижня її частина з головою Голіафа була відрізана. Джорджоне, італійський художник, перший за часом плеяди провідних майстрів венеціанської живопису чинквеченто 16 століття. Народився в маленькому містечку в Венето, тому його іменували також “Дзордзо з Кастельфранко”.

В цілому біографія Джорджоне сповнена лакун і загадок: вона будується в основному на легендах, непрямих даних і стилістичних паралелях, оскільки справжніх документів про нього збереглося вкрай мало. Але таємниче, в першу чергу, саме його творчість. Джорджоне був учнем живописця Джованні Белліні і засвоїв собі глибину і блиск його теплого колориту, навіть перевершив його в цих якостях. Головним місцем його діяльності була Венеція. Він писав тут надпрестольние образу, виконував численні портретні замовлення і, за звичаєм того часу, прикрашав своїм живописом скрині, скриньки і фасади будинків.

З достатньою визначеністю Джорджоне, прожив зовсім коротке життя, приписується зовсім небагато, один або два десятки картин, причому всі найхарактерніші і знамениті з них кожна окремо являють собою хвилюючу, досі не розкриту загадку. Справа в тому, що Джорджоне набагато рішучіше, ніж всі його сучасники перейшов від композицій, заснованих на чітких символічних програмах, вільним поетичним імпровізацій, сенс яких примхливо змінюється в залежності від настрою глядача.

Цей замріяний ліризм пов’язаний у нього з чудовим мальовничим майстерністю: тонка световоздушная серпанок, т. н. “сфумато ” забезпечує просторове єдність, поєднуючись з гранично точними, знаковими колірними акцентами і плавною композиційної ритмікою, гармонійно зв’язує фігури з символічними деталями. В цих деталях нерідко знаходили окультні смисли, – але все ж головні секрети носять тут суто естетичне значення, виражаючи любов майстра не стільки до шифрів або алегорій, скільки до загальної атмосфери романтичної недомовленості.

Як відомо, ні на одній з картин, приписуваних художнику, немає підпису Джорджоне; деякі з його незакінчених творів відомі тільки по копіям і гравюрами. Тому атрибуція картин художника представляє достатньо складну проблему, що викликала спори серед істориків мистецтва вже в 16 столітті. Виставка “Джорджоне і джорджонески”, проходила у Венеції в 1956 році, внесла деяку ясність у атрибуцію. В даний час більшість дослідників творчості Джорджоне та істориків мистецтва високого Відродження вважає, що кисті Джорджоне належить близько 20 картин. Серед робіт, приписуваних Джорджоне, особливо чудові: вівтарний образ собору в Кастельфранко ; картини “Мадонна з немовлям в пейзажі” , “Мадонна за книгою” , “Юдіф” , “Три філософа” , “Спляча Венера” ; “Поклоніння пастухів” ; “Сільський концерт” . Знаменита картина “Гроза” , яку тепер вважають безсумнівно приналежної кисті Джорджоне, є однієї з перших картин у венеціанському живописі, де головним предметом зображення стали пейзаж і атмосферні ефекти.

Мистецтво Джорджоне збагатило венеціанську живопис новим розумінням проблем композиції, кольору і мальовничої фактури, а також розширило коло її сюжетів; воно стало зразком для його самого знаменитого учня – Тиціана. Сучасники Джорджоне писали про нього як про один з найбільших італійських художників. Джорджоне пішов з життя раптово, зовсім молодим, ставши, швидше за все, жертвою якоїсь епідемії типу чуми. Його авторитет у віках зберігався досить міцно. Навіть називали Джорджоне “першим справді сучасним художником”, вважаючи його раннім передвісником романтизму. У 19 столітті славу його зміцнив Едуард Мане, повторивши у своєму знаменитому “Сніданок на траві” головні мотиви його “Сільського концерту”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)