Автопортрет – Ієронім Босх

Автопортрет   Ієронім Босх

Ієронім Босх – 9 серпня 1516, там же), нідерландський художник, один з найбільших майстрів Північного Відродження. Босх належав до роду потомствених художників; один з його предків був родом з Ахена. Майстерня ван Акен виконувала найрізноманітніші замовлення – в першу чергу, це стінні розписи, але також золочення дерев’яної скульптури і навіть виготовлення церковного начиння. Не дивно, що Босх вибрав в якості псевдоніма обрізану ім’я рідного міста.

Ранні його роботи не позбавлені відтінку певної примітивності. Але вже у них дивно поєднуються гостре і тривожне відчуття життя природи з холодною гротескностью в зображенні людей. Близько 1480 року Ієронім Босх одружився на Алейт Гойартс ван ден Мервене, дівчині з місцевого багатого і знатного роду. Її значний особистий статок в якості приданого було передано у розпорядження Босха. Завдяки цьому шлюбу Босх дістав доступ в замкнуте коло місцевої аристократії. З порівняно невеликого числа збережених творів Босха лише вісім підписані і жодне не датована художником.

Стилістично творчість Босха прийнято розділяти на ранній, середній і пізній періоди. Найчастіше це невеликі картини повчально-дидактичного змісту ; в ті ж роки була створена і розписна стільниця з алегоріями “Сім смертних гріхів та чотири останні речі” . Жанрово-алегоричні сценки, повні грубуватого гумору, написані в детализованной, “емалевою” мальовничій манері старих майстрів. В картинах художника домінує почуття болісної тривоги за абсурдний стан людства, що загрузнуло всілякої скверні.

Правда побуту, їдка сатира поєднуються з мудрої, темною символікою, і лише в пейзажних далях зберігається притаманний Яну ван Ейку захват перед божественною гармонією світобудови. Ієронім Босх був членом Братства Богоматері, що об’єднував еліту місцевого товариства Північної Фландрії. Братство, присвячене культу Діви Марії, займалося і справами милосердя. В архівних документах ім’я Ієроніма Босха згадано кілька разів: йому, як живописцю, доручалися різноманітні замовлення, починаючи від оформлення святкових маніфестацій і обрядових таїнств Братства і закінчуючи написанням стулок вівтаря для капели Братства в соборі святого Іоанна. Автопортрет розміром 40 на 30 см написаний Босхом в зрілому віці, матеріал – олівець і сангіна.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)