Автопортрет – Помпео Батоні

Автопортрет   Помпео Батоні

Незакінчений автопортрет італійського художника Помпео Батоні. Розмір портрета 75 x 44 см, полотно, олія. Італійський живописець Помпео Джирламо Батони народився 25 січня 1708 року в Лукка в сім’ї ювеліра Паолино Баттоні. Вчився живопису в рідному місті у Ломбарді і Бруджери. У 1727 році у віці 19 років Помпео Батоні залишив квітнула ювелірну майстерню батька; метою молодого художника стає вивчення живопису в Римі. Після переїзду до Риму Батони деякий час навчався і працював у майстерні художників Конки і Мазуччи. У Римі Батони проводив час, вивчаючи стародавні античні скульптури і фрески Рафаеля, Мікеланджело, Ганнібала Карраччі у Ватикані. З часом у мистецьких колах Риму поширюється звістка про здібності художника в копіюванні класичних скульптур.

Роботи Помпео Батоні пробуджують інтерес у англійців, які цікавляться антикваріатом, і римських колекціонерів. Виховавшись на антиках і творіння Рафаеля, Батони спочатку намагався боротися проти манірного напрямки свого часу, але не пішов далі академічності в стилі бароко. У 1729 році Батони вступає в шлюб з Катериною Сетте. Початок широкої популярності і подальшої слави художника поклав випадок. Шукаючи притулок від раптового сильного зливи, граф Габріелі Валетта Габбио сховався в аркаді Палацу Консерваторій, де зустрів молоде дарування – живописця Помпео Батоні, який писав древній барельєф.

Захоплений здібностями художника і точністю його малюнка, граф побажав побачити його картини і був так вражений талантом Батоні, що негайно запропонував йому роботу по створенню вівтаря каплиці родини Габріелі. Потім пішли інші замовлення графа – картини “Бачення святого Філіппо Нері”, “Тріумф Венеції” і “Алегорія Мистецтва”.

Творчість і слава Батони, як художника історичного жанру, особливо підтримувалася благородними меценатами Лукки, Флоренції та Форлі, для яких живописець створював міфологічні та культові картини. Смерть дружини Катерини в 1742 році залишила Батони вдівцем з п’ятьма дітьми. До найкращим картинам відносять Батони – “Падіння Симона-мага” в церкві Санта-Марія делі Анджелі в Римі; дихаюча негой “Каяття Магдалина” ; “Святе Сімейство”; “Кентавр Хірон повертає Ахілла його матері Фетіди” і “Воздержность Сципіона” ; “Сімейство Дарія перед Олександром” ; “Серце Ісуса” ; “Плафон галереї Коллона” в Римі. В 1747 році Батони одружився на Лючії Фаттори, яка народила надалі художнику сімох дітей.

Троє з них, у міру дорослішання надалі допомагали Батони в його майстерні. Починаючи з середини 1750-х років Батони працював переважно як портретист, надавши цього жанру в Італії статус одного з провідних жанрів художнього мистецтва. Батони користувався величезною славою як портретист. Він писав портрети пап: Бенедикта XIV, Клементія XIII і Пія VI; імператора Йосипа II та його брата Тосканського Леопольда. Портрети Помпео Батоні справили величезний вплив на європейську живопис останньої чверті 18 – початку 19 століть, на творчість інших неоклассицистов, зокрема таких, як Антон Рафаель Менгс, Доменіко Корви, Ангеліка Кауфман.

Традиції художника Батони, втілені в портретах англійців і ірландців, що подорожували по Європі в рамках “Великого Турне”, були продовжені в Англії Джошуа Рейнолдсом. Зведений імператором Священної Римської імперії Йосип II за свою творчість в дворянське гідність, художник помер 4 лютого 1787 року у Римі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)