Автопортрет – Рафаель Санті

Автопортрет   Рафаель Санті

Автопортрет Рафаеля Санті, портрет створений художником у віці 22 років. Розмір картини 45 x 33 см, дерево, олія. Представник Високого Відродження. З класичною ясністю і піднесеної одухотвореністю втілив життєстверджуючі ідеали Відродження. Ранні твори пройняті витонченістю, м’яким ліризмом.

Земне буття людини, гармонію духовних і фізичних сил прославив у розписах станц Ватикану, досягнувши бездоганного почуття міри, ритму, пропорцій, милозвучності колориту, єдності фігур і величних архітектурних фонів. Численні зображення Богоматері, художні ансамблі в розписах вілли Фарнезіна і лоджіях Ватикану. У портретах створено ідеальний образ людини Відродження.

Проектував собор святого Петра, будував капелу Кіджі церкви Санта-Марія дель Пополо в Римі. Рафаель Санті народився в 1483 році в Урбіно, який в 15 столітті став одним з центрів гуманістичної культури. Першим вчителем Рафаеля був, ймовірно, його батько Джованні Санті, досить посередній живописець, а з 1495 р. він навчався у місцевого майстра Тімотео делла Віті. Рано пробудившееся дарування відкрило Рафаелю доступ до урбинскому двору і зосередженим навколо нього гуманістичним колам.

Найбільш ранні дійшли до нас роботи Рафаеля виконано близько 1500-1501 року, тобто приблизно в сімнадцятирічному віці. Це невеликі за розмірами композиції “Святий Себастьян” і “Ангел”, а також вівтар родини Колона. Спочатку вівтар призначався для жіночого монастиря Сант Антоніо в Перуджі; у 17 столітті вівтар був розділений, середня дошка – зі спадщини сімейства Колона, люнет і пределла також зберігаються в музеї Метрополітен.

У 1500 році Рафаель Санті покинув Урбіно і попрямував у головне місто Умбрії Перуджу, де поступив в майстерню голови умбрийской школи П’єтро Перуджіно. Як розповідає Вазарі, Рафаель настільки глибоко засвоїв манери Перуджіно, що роботи обох майстрів було неможливо розрізнити. Ряд творів учитель і учень спільно виконали. У цьому позначилося інше специфічне якість молодого Рафаеля Санті – його велика внутрішня гнучкість і мистецька чутливість, здатність глибоко й органічно вживатися в лад образів різних майстрів.

Але при всій близькості до Перуджіно в самостійних творах Рафаеля, створених під час його перебування в Умбрії, перевага його дарування очевидно. Творчий прогрес Рафаеля Санті був настільки швидким, що майстерня Перуджіно незабаром стала для нього занадто тісною. У 1504 році молодий живописець перебрався до Флоренції. Художня атмосфера Флоренції в ці роки була насичена новими віяннями. То був час перших великих створінь Мікеланджело і його суперництва з Леонардо в роботі над батальними композиціями для Залу Ради; саме в цей період принципи мистецтва Високого Відродження почали своє поширення серед все більш широкого кола художників.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)