Автопортрет з дружиною Іриною Степанівною – Андрій Матвєєв

Автопортрет з дружиною Іриною Степанівною   Андрій Матвєєв

Хоча картина написана вже після смерті Петра I, але в ній відчувається дух петровського часу, нове розуміння значення людської особистості. Перед нами перший автопортрет у російській живопису. Молоде, сміливе, повне життя і енергійно виліплене обличчя художника А. М. Матвєєва, піонера нового мистецтва, переконує нас в тому, що такій людині було не під силу керувати величезними монументальними роботами росте на берегах Неви столиці.

Образ дружини художника відрізняється ліризмом і м’якістю. У композиції є деяка штучність, але вона компенсується безпосередністю, простотою і почуттям власної гідності цих перших представників нової російської інтелігенції. Живопис Матвєєва широка і вільна, теплий тон тіней забезпечує узгодженість всього колористичного рішення.

Дивно назва картини Андрія Матвєєва – “Автопортрет з дружиною Іриною Степанівною”. Не тільки любов, але і глибоку повагу, шанування читаються в його уявленні по імені та по батькові своєї молодої дружини. А може бути, це тонкий докір своїм сучасникам, не зумів донести до нас не тільки більшість картин, але і по батькові художника? Посланий російським самодержцем Петром I в 1716 році чи не в дитячому віці навчатися художньому майстерності за кордон, Андрій Матвєєв пробув в Голландії і Фландрії одинадцять років, отримавши повне західноєвропейську освіту. Повернувшись у Росію вже після смерті свого найвищого благодійника, А. Матвєєв зараховується в штат Канцелярії від будов. Починається напружена робота на благо російського мистецтва.

Художник бере участь у розписах соборів, церков і царських палаців, пише чудові портрети і алегоричні картини. Його талант, працьовитість і, очевидно, прекрасні організаторські здібності роблять його першим з російських художників, які очолили у 1730 році мальовничу команду Канцелярії від будов, відала всіма значними художніми роботами в Петербурзі. На цій відповідальній посаді він пропрацював до самої смерті. А смерть легко ранимого і відповідального за виконувану роботу А. Матвєєва прийшла в містичні 37 років. Багато чого не дописав, не виконав один з перших значних російських живописців.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Автопортрет з дружиною Іриною Степанівною – Андрій Матвєєв.