Бачення Святого Антонія. Праве крило вівтаря – Ієронім Босх

Бачення Святого Антонія. Праве крило вівтаря   Ієронім Босх

Картина “Бачення Святого Антонія” є правим крилом вівтаря “Спокуса Святого Антонія” Коли Святий Антоній жив відлюдником в пустелі, його переслідувала найбільш приваблива з усіх спокусниць. В Едемському саду гріхопадіння людини почалося з Єви і з усвідомлення сексуальної привабливості, коли Адам і Єва дізналися, що вони нагі. Дияволиця є святому оголеною, сором’язливо прикриваючи долонею лобок. Занурений у глибокий роздум, святий оточений персонификациями різноманітних спокус.

Байдужий до спокусливих видінь Антоній зображений тут лицарем віри, який здобув перемогу над силами зла. Ця перемога – головна тема правої стулки триптиха. Антоній відводить погляд, але у поле його зору потрапляють бенкетуючі біси, які жестами підкликають відлюдника. На задньому плані чудовий місто дияволиця готовий запросити святого, варто йому тільки обернутися в ту сторону. В рові дракон б’ється з людиною, з круглої вежі вивергається полум’я; місто – прихований Пекло, звідки з’явилася дияволиця.

Голландська млин, вносить в картину дисонанс, вказує на оманливі можливості земного і буденного і нагадує про эрготизме – отруєння ріжками, що викликається гнилим зерном: цю хворобу помилково називали антоновим вогнем. Чимало тут і відсилань до чорної магії – серед спокус святого, зображених у центральній частині триптиха, присутні і чорна меса, і шабаш, на який, мабуть, поспішають дві фігури, що летять на рибі. Вважається, що диявол допомагає чаклунів летіти до місця бісівського зборища.

Оголена жінка, яка являється із-за завіси, який відсмикує жаба, згідно “Житиям батьків”, виявляється бісом, що прийняв вигляд цариці. Оголена жінка під імпровізованим шатром – гріх жадання і зради. Сухе дерево, за яким вона стоїть – алхімічна символіка, в достатку присутня в кожній сцені триптиха. Серед жахливих видінь – старий гном у червоному каптурі, що прикриває все тіло, крім очей і крючковатого носа. Він йде в дитячих ходунках, на голові у нього прикріплена вертушка.

Ходунки і вертушка – вказівка на людську невинність, зберігається не тільки в дитинстві, але і протягом усього життя. Накритий стіл, який підтримують оголені біси, – зображення останнього спокуси святого – гріха обжерливості. Таємниче дійство навколо столу символізує гріх розгульного життя. Хліб і глечик на столі є також блюзнірським зазначенням на євхаристійні символи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Бачення Святого Антонія. Праве крило вівтаря – Ієронім Босх.