Балкон – Гюстав Кайботт

Балкон   Гюстав Кайботт

У другій половині сімдесятих і на початку вісімдесятих років Гюстав Кайботт виконує серію полотен, що зображують міські пейзажі, серед яких повторюються панорами паризьких вулиць, спостережувані з балкона. У цих композиціях домінують два особливо улюблених художником мотиву: спостерігає за життям міста чоловік і Париж, показаний з певної висоти. Герої Кайботта – це городяни, акуратно одягнені, циліндрі або казанку на голові, немов би готові вийти з дому.

У картині “Балкон” двоє саме таких чоловіків дивляться на вулицю – на цей раз це великий паризький бульвар, “ріка життя”, як назвач його Гі де Мопассан. Однак високо розташований кут зору і дерева, крони яких досягають балкона, не дозволяють нам побачити, що відбувається внизу. Життя міста відходить на задній план, швидше худолшик прагне зобразити самотність парижанина. Втім, в його полотнах часто відбувається зіткнення приватного і соціального просторів, взаємно проникаючих або протиставляють себе один одному. Балкон є з’єднуючою ланкою між ними, продовженням квартири, тобто приватній території, і в той же час відноситься до колективного становить вулиці.

Кайботт застосовує в “Балконі” своє улюблене просторове рішення, засноване на діагональної лінії сходження, певною перилами балкона. Погляд ковзає вздовж будинку і йде вглиб бульвару. З протилежного боку вулиці кут будинку створює відкритість простору лівій частині полотна.

У цій композиції першорядне значення має манера передачі світла: яскраве сонце на протилежному фасаді і світлі відблиски у листі дерев контрастують з затемненим балконом. Відчуття глибини художник створює майстерним застосуванням художніх засобів. Листя він зображує дрібними частими торканнями кисті, що є типовою технікою імпресіоністів.

Художник також запроваджує диференціацію між переднім планом, де листя передані виразними мазками, і другим планом, на якому вони мають розмитий характер. Моне дуже схоже трактував подібний мотив. Але у автора “Латаття” фігура людини грає чисто декоративну роль, тоді як у Кайботта – головну. Справжньою темою цієї картини є двоє чоловіків.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)