Банкет офіцерів роти св. Георгія – Франс Халс

Банкет офіцерів роти св. Георгія   Франс Халс

“Банкет офіцерів роти св. Георгія”- написаний в 1616 році, коли художнику було близько тридцяти років. Цей величезний полотно – перший монументальний твір голландському живописі XVII століття. Всього за кілька років до того було укладено перемир’я з іспанцями, була визнана фактична незалежність країни.

Епоха героїчної боротьби ще не відсунулася в минуле, гарлемські стрілки – вчорашні учасники цієї боротьби. В їх самоуввренности є відтінок недурного добродушного гумору, вони сповнені наполегливого самоствердження, але не протиставляють себе глядачеві, як це зазвичай буває в парадних портретах того часу. Доброзичливо і невимушено вони звертаються до глядача, як би готові прийняти його в свою компанію.

Тут панує товариський корпоративний дух. Єдність загального настрою поєднується з яскравою виразністю окремих портретів: тут і повний почуття власної гідності полковник ван Беркеироде, і глузливий товстий капітан ван дер Меєр, і ошатний франт – прапороносець ван Оффенберг, що стоїть біля правого краю картини. У 1612-1615 роках Хальс сам служив у цій роті і добре знав їх усіх. Композиція здається простою, однак насправді в ній панує ретельно продуманий порядок. Як в окремих фігурах та осіб, так і в їх групуванні і в зображенні простору Хальс досяг особливої життєвої переконливості, тієї природності, яка стане невід’ємною рисою мистецтва XVII століття.

За контрастом з досить темним загальним колоритом виділяються діагоналі строкатих прапорів, червоні з білим шарфи, зав’язані через плече офіцерів, біла лляна скатертина і прекрасно написаний натюрморт на столі. Щільна живопис передає матеріальність, вагомість предметів, їх завершену стійку форму. Проте вже тут і в позах фігур і а вільному мазку місцями з’являється та невимушена рухливість, яка буде згодом так характерна для всієї творчості Хальса.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Банкет офіцерів роти св. Георгія – Франс Халс.