Баскаки – Сергій Іванов

Баскаки   Сергій Іванов

Зберігаючи причетність трагічним моментам історії російського народу протягом усього своєї творчості, в 1909 Сергій Іванов пише одну з своїх останніх робіт під назвою “Баскаки”. У своєму творчість живописець прагнув передати біль народної душі, повсякденне життя стародавньої Русі, повну поневірянь і злигоднів, а не грандіозні та переможні битви.

Поневолені і принижені, але зберегли свою самобутність і уклад життя, люди змушені платити ординцям данину начинням, плодами свого праці залежно від промислу. На полотні художника яскраво прописаний сюжет, коли відкупник-баскак, не сходячи з коня, дивиться на вже приготовлену подати, яку звіряють за списками і завантажують у віз вимушені росіяни помічники.

Перед ним розкладено краще добро, пов’язані і призначені в рабство дівчата і юнаки стоять на колінах. Автор зобразив їх яскравими плямами на першому плані, як образ багатовікового полоненого положення русичів у розрізненості, без можливості опору. Поряд з баскаком і навколо нього непомітно, але невідворотними темними плямами показано воїни татаро-монгольської орди. Супроводжуючи представників хана, вони готові будь-якої момент з найменшого знаку до стягнення відсутньої частини збору, вбиваючи і грабуючи всіх.

Картина створює неймовірне відчуття присутності і причетності відбувається дійства, що для того часу було новаторством і ознакою модернізму в жанрі історичного живопису. Виразність поз і силуетів, яскравість і чистота колірних плям, надзвичайна лаконічність і декоративність, гостроті почуття драматизму є відмінними, характерними ознаками робіт Іванова, який не міг задовольнятися милими побутовими сюжетами, які були характерні передвижникам.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)