Бахчисарайський фонтан – Карл Брюллов

Бахчисарайський фонтан   Карл Брюллов

Брюллов високо цінував геній Пушкіна. Стислість знайомства, тривав менше року, раптова смерть поета завадили відобразити Брюллову риси Пушкіна. Глибоко сумував художник про кончину поета. “Говорили про Пушкіна, – Записав у свій щоденник Мокрицький, – він читав його вірші, захоплювався кожним рядком, кожною думкою знаменитого поета… заздрить його смерть… шкодував, що наш клімат не сприяє його здоров’ю. В квартирі Брюллова стояв на каміні позолочений бюст поета, який згодом перейшов у володіння нащадків його брата. Закономірною була тема нової картини Брюллова “Бахчисарайський фонтан”. Поетичність і драматизм поеми Пушкіна залучили художника.

Картина стала для Брюллова свого роду художнім пам’ятником на честь загиблого поета. Вона була розпочата незабаром після смерті Пушкіна. Робота над Брюллова “Бахчисарайським фонтаном” тривала кілька років. У робочих альбомах і листах майстра ескізи до “Бахчисарайського фонтану” чергуються з начерками до портрета Витали, “Облозі Пскова”, “Вознесіння Богоматері” та ін. Брюллов изобравил гаремную життя “боязких жінок” Гірея, що проводять своє дозвілля за нескладними забавами.

У поемі Пушкіна Брюллов обрав не драматичний момент зіткнення Зареми з Марією, а опис безтурботному життю напівсонного гарему. Під розлогими деревами, біля басейну, розташувалися молоді полонянки з дитячою цікавістю спостерігаючи за які плескалися в воді рибками. Їх радість зменшує недовірливий погляд євнуха, ревниво оберігає честь Гірея.

Веселощам “молодих дружин” протистоїть тихий смуток Марії, самотньо сидить на далекому віконці. Її легкий силует з низько опущеною головою світлою плямою малюється на тлі строкатих їх одягу. Брюллов не відразу прийшов до такого рішення задуму.

У ранньому олівцевому ескізі він зобразив молодих жінок купаються в басейні. Марії ще не було. Зміст композиції вичерпувалося показом краси оголеного тіла. Прагнучи ближче підійти до поеми Пушкіна, Брюллов, в наступних, ескізах не тільки ввів в композицію Марію, але посилив також своєрідність східної сцени. Розробляючи типаж в олівцевих етюдах, він шукав характерні образи східних жінок. Національний колорит внесли і одягу самих райдужних кольорів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Бахчисарайський фонтан – Карл Брюллов.