Бенкетам і Фисба – Ганс Бальдунг

Бенкетам і Фисба   Ганс Бальдунг

Незвично трактував Бальдунг Грін популярну в німецькому мистецтві XVI ст. історію Пирама і Фисби, розказану в Овідієм “Метаморфозах”. На відміну від своїх сучасників, які зображують, як правило, фінал – самогубство Фисби, Бальдунг обрав неключевой момент легенди, представивши Фисбу безмовно стоїть над мертвим коханим.

У картині “Бенкетам і Фисба” сцена втратила зв’язок з сюжетом, позбулася своєї визначеності, “пізнаваності”, придбала узагальнений сенс, перетворившись у скорботне прощання закоханих, трагічне останнє побачення. Бенкетам, що лежить на землі з кинджалом у грудях, здається сплячим, він настільки спокійний, що межа між життям і смертю стає невловимою, як у деяких алегоричних творах, в яких Бальдунг зображує сплячих немовлят, що символізують дуалізм життя і смерті. Подія відбувається вночі, таємнича темрява і світло місяця роблять звичні предмети невизначеними і химерними. Амурчик на фонтані перетворюється на привид ночі, схвильовано переживає те, що відбувається.

Овідій розповідає про те, як закохані, незважаючи на заборону батьків, вирішили таємно зустрітися одного разу вночі за стінами міста. Побачення було призначено у високій шовковиці, що стоїть на березі струмка. Фисба прийшла першою, але поки вона чекала коханого, “з’являється з мордою в кривавій піні, биків яка терзала тільки що, левиця”. Фисба рятується втечею, але в цей час з її плечей спадає хустку, який левиця, знайшовши, розірвала кривавою пащею. Коли Бенкетам прийшов і побачив закривавлене простирадло, він уявив собі найгірше. Картаючи себе за ймовірну загибель коханої, він встромив в себе меч. Його бризнули кров назавжди зачервонила ягоди шовковиці. Фисба, повернувшись, знайшла свого коханого вмираючим; вона схопила меч і, направивши його собі прямо в серце, кинулася на нього.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Бенкетам і Фисба – Ганс Бальдунг.