Берег Марни – Поль Сезанн

Берег Марни   Поль Сезанн

Постімпресіоністи відмовляються від простої фіксації світлових явищ, від передачі на полотні точних зорових відчуттів. Вони прагнуть до більшого синтезу форми і кольору, бажаючи надати зображенню узагальнюючий характер, виразити уявлення про світ взагалі. Картина “Берег Марни” написана на два роки пізніше “Стоги сіна” К. Моне, між тим і художній задум і мальовничий дію цього полотна принципово інші.

Пейзаж Сезанна підкреслено статичний: майже горизонтальною лінією берега річки протиставлені суворі вертикалі будинку і дерев на березі. Нерухомість пейзажу посилюється тим, що він відображається в дзеркальної, немов застигла, воді. Якщо у імпресіоністів світ часом розчинявся в сонячному сяйві, в постійно мінливій световоздушной атмосфері, то у Сезанна він знову знаходить вагомість: у пейзажі підкреслена структура будівлі і об’ємність маси дерев. Однак природа постає інший, ніж у картинах старих майстрів. Тут немає ілюзорно написаної листя.

Дерева в картині утворюють узагальнену геометризированиую, немов грановану, масу. Сезанн запозичив у імпресіоністів очищену від чорного кольору палітру. Тим не менш колорит картини темний і холодний: домінують сині і синьо-зелені тони, їх “підтримують” коричневий і фіолетовий. Велику роль у колористичної системі художника відіграє так званий “протікає” колір, тобто один і той же колір, проступающий в живопису неба і води, дерев і грунту. Завдяки цьому полотно знаходить внутрішню єдність, цілісність.

Зводячи строкату барвистість навколишнього світу до строго певним колористичних сполучень, узагальнюючи і геометризируя предметні форми, Сезанн відкидає все зайве, випадкове, минуще. Невибагливий мотив з банальної дачної віллою набуває у нього особливу натхненність. Архитектонично побудований, суворий по кольору пейзаж “Берег Марни” мовчазною урочистістю змушує згадати класичні ландшафти Пуссена, чиє високо етичне творчість служило для Сезанна зразком. Картина надійшла в Ермітаж в 1930 році з Державного музею нового західного мистецтва в Москві.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)