Берег моря – Костянтин Богаєвський

Берег моря   Костянтин Богаєвський

У прагненні Богаєвського відійти від реального до більш фантастичним образам і знайти “інший світ, нетутешній” полягало його бажання протиставити сірому міщанському животінню щось незмірно більш значне. І це можна розцінити як підйом його творчих сил, народжений протестом проти життєвої вульгарності. В бажанні написати “велике, грандіозне, як бетховенская мелодія” полягало щось високочеловеческое, гуманне. Художник прагнув створити твір, сприяє вдосконаленню людини, будить в нім порив до прекрасного.

Характерною роботою Богаєвського цього періоду є картина “Берег моря” . Тема в ній залишається колишньою-це стародавня Кіммерія, безлюдна і пустельна. Але внутрішній зміст пейзажу помітно змінюється. Тривожне, драматичний стан природи, притаманне більш ранніх робіт художника, змінюється тут спокоєм, який відчувається і в кам’яному плато зі стіною сторожового зміцнення на вершині, і в невисоких морських хвилях, і в світле небо з пливучими хмарами. Але це не заспокоєність безтурботного буття.

Художник вносить у природу Криму ноти урочистого звучання і наділяє романтично-піднесений лад свого твору відтінком величавості, грандіозність. По краях полотна він поміщає високі листяні дерева. Вони визначають масштабність предметів і в той же час служать своєрідним декоративним прийомом-лаштунками, позначають розвиток простору в глибину пейзажу. Відчуття глибини створюється і за рахунок чергування широких кольорових площин зеленуватою води, сіро-ліловою землі і синьо-блакитного неба, які розташовуються ступенями від темного, насиченого кольору до світлого, полегшеним.

Небо Богаєвський пише подовженим вертикальним і роздільним мазком. Хмари завдає лесуваннями, більш загладжена манера письма у цьому випадку дає можливість передати їх округлість, легкість і пухнастість. Щільними злитими мазками художник ліпить форми земляного покриву, синелиловим кольором тіней він виділяє освітлені сіро-рожеві камені і скелі.

У картині “Берег моря” Богаєвський в цілому узагальнено вирішує землю, воду, небо, але дає своєрідне орнаментальне зображення кронам первопланових дерев, які ажурним темним силуетом виділяються на світлому тлі неба. Приглушеність колориту картини, чіткість обрисів великих колірних плям, орнаментальність зображення окремих деталей, своєрідна обробка фактури барвистого шару роблять картину схожою на гобелен.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Берег моря – Костянтин Богаєвський.