Бичування Христа – Ганс Гольбайн

Бичування Христа   Ганс Гольбайн

“Страсті Господні в сірих тонах” вважаються одним з головних творів Ганса Гольбейна Старшого. Цикл отримав таку назву завдяки сірої монохромного колористичної гамі, виконаний в техніці гризайль, що імітує скульптуру. Це 12 картин про останніх епізодах земного життя Христа.

Картина “Бичування Христа”. Бичування як покарання застосовувалося в Стародавньому Римі безпосередньо перед стратою, але Понтій Пилат наказав піддати йому Ісуса до винесення вироку, щоб цим розжалобити і задовольнити натовп, що вимагає його смерті. Бичування відносилося до болісним покаранням і в Римській імперії йому піддавали за серйозні злочини, але по більшій частині рабів і осіб без прав римського громадянина. За іудейськими законами число ударів було обмежено, римляни не знали такого обмеження.

Євангелісти нічого не говорять про те, що Ісус був прив’язаний до стовпа під час бичування, однак і давнє спільне переказ і давньоримський звичай саме так виконувати це покарання говорять про те, що Ісус був прив’язаний. Сцена бичування у колони в західному мистецтві зустрічається принаймні з X століття.

Ганс Гольбейн Старший з такою пронизливою силою показав бичування. Озвірілі обличчя катів, які втратили людський вигляд і так ревно виконують наказ Понтія Пілата! А обличчя Христа спокійно і скорботно. Спокійно – бо він виконує волю Бога-отця і повинен випити чашу страждань. Особа Христа скорботно – бо він пізнав гіркоту зради, перед яким меркнуть навіть озвірілі кати. Неможливо спокійно дивитися на цю картину…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)