Біле розп’яття – Марк Шагал

Біле розпяття   Марк ШагалОдне з найкращих і трагічних картин Марка Шагала “Біле розп’яття” написано художником після єврейських погромів у Німеччині, що увійшли в історію як “Кришталева ніч”. Будучи євреєм, Крокував глибоко переживав політичну обстановку в Європі, диктує відвертий антисемітизм.

Пройде зовсім небагато часу, і сам живописець ледь уникне концтабору, і тому не дивно, що багато його картини цього періоду відображають жахливу дійсність голокосту. Примітно, що будучи євреєм, художник обрав образ розп’ятого на хресті Христа головним символом трагедії єврейського народу. Страждаючий Христос втілює у Шагала страждають іудеїв – уважний глядач відразу знайде натяки на це ототожнення.

На голові у Ісуса не терновий вінець, а thales, елемент молитовного облачення іудеїв, а біля ніг горить семисвічник-мінору. Внизу хреста Крокував зобразив сцени нацистських безчинств, а вгорі картини розташувалися старозавітні персонажі, які плачуть від жахів побаченого. Постать мандрівника в зеленому вбранні прийнято трактувати як пророка Іллю, а корабель-ковчег, як символ можливого порятунку. Також на картині можна помітити червоні комуністичні прапори та прапор ще незалежної Литви.

Глибоко трагічний сюжет в лівому нижньому кутку полотна – єврей з розпростертими руками. На його грудях ми бачимо білу табличку, яка раніше представляла напис на івриті: “Я єврей”. Але Крокував вирішив зафарбувати її, так само як і свастику на рукаві спалює синагогу нациста. Викривальна картина “Біле розп’яття” з’явилася передчуттям ще більших нелюдських руйнувань і вбивств, і справляє неймовірне враження. Цікавим фактом є те, що це улюблена робота папи Римського Франциска.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)