Битва під Москвою – Павло Риженко

Битва під Москвою   Павло Риженко

Діорама показує події, які розгортаються на підступах до Москви на Бородінському полі в жовтні 1941 року. Воїни 5-ї армії, основною силою яких стали сибірська 32-я Червонопрапорна стрілецька дивізія і передані їй частини Московського військового округу, стримували просування противника. Вони зуміли зупинити наступ гітлерівців лише на шість діб, але це дало можливість Ставкою підтягнути резерви і організувати новий рубіж оборони на напрямку Звенигород – Наро-Фомінськ, що стали в результаті непрохідним для противника. – Тут головний герой – командир 32-ї Червонопрапорної стрілецької дивізії Полосухин, ведучий свою дивізію в атаку.

Автор не випадково вибирає для своєї картини саме Бородинське поле битв. Позиції Радянських військ перебували у місцях колишніх боїв, де колись генерал-квартирмейстер Кутузов поставив російську армію. – На картині видно Головний монумент російським воїнам, героям Бородінської битви, на батареї Раєвського і пам’ятник Лейб-гвардії Литовського полку від Московського полку. В руках радянських воїнів художник зобразив розвиваються прапори 1812 року, видані з музею солдатам для підняття військового духу.

Все це зроблено навмисно, як символи величі народного духу та перемоги під час Вітчизняної війни 1812 року, а значить і символи захисту Москви. – Павло Вікторович Риженко через символіку впливає на емоції і почуття глядача. Він звертає нашу увагу на філософський підтекст – переродження людини. – На Бородінському полі солдати не могли не відчути дух минулого Великої країни. Вони вже не просто громадяни Радянського союзу, а насамперед росіяни, захисники своєї батьківщини з багатовіковою історією і традиціями, захисники свого народу, що накладало на бійців відповідальність, ще небувалу в історії Росії.

У війні стояло питання не про незалежність нашої Батьківщини, але про саме існування Російської держави. – Можливо тому радянські війська з усією рішучістю і нестримною волею чинили запеклий опір на захист столиці, що не могло не викликати здивування у супротивника. Нацистські генерали не могли зрозуміти, чому росіяни, незважаючи на відверто тиранічний режим і катастрофічні наслідки перших німецьких ударів, вистояли, не зазнали повного краху, подібно французам і багатьом іншим народам і державам, які розвалювалися від ударів менш потужних.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)