Битва при Тетуане – Сальвадор Далі

Битва при Тетуане   Сальвадор Далі

Картина Сальвадора Далі “Битва при Тетуане” – іронічна алюзія на однойменне полотно художника Маріано Фортуни. Сюжет обох картин сходить до історичної події, яка сталася у 1860 році, – завоювання іспанцями марокканського міста Тетуан.

Робота Дали не дуже схожа на першоджерело. Вона відрізняється і пропорціями полотна, і наявністю великих планів, яких немає на полотні Фортуни. І, зрозуміло, картина сповнена настільки улюблених художником наскрізних мотивів і автоцитат. За пагорбами, у лінії горизонту, підноситься колосальна фігура Гала. Жінка з легкою посмішкою дивиться на розгортається перед нею дійство і немов благословляє учасників битви. З-за її спини, прямо з небес, на полі брані виливається лава кінноти.

В центр композиції художник помістив висохлий до кісток ногу-підпірку, що нагадує своїми пропорціями швидше лапку коника, ніж людську кінцівку. Неподалік від її ступні спрямовує вгору свої гілки сухе дерево. Нога триває чи не в нескінченність, закінчуючись біля лівого краю полотна рукою настільки ж дивних пропорцій, що стискає клинок. Картина являє собою нагромадження кінних постатей, стискають зброю, мчаться вперед. Дві фігури на першому плані можна дізнатися Далі і Гала.

Використовуючи свій улюблений параноїдально-критичний метод, художник вписав в контури фігур обриси цифр. Вони розкидані по всьому полотну, проступаючи в зігнутих руках воїнів, стискають зброю, елементи пейзажу, в тінях. Уважний глядач може знайти на полотні численні сімки і одиниці. На першому і середньому планах красуються двійка, п’ятірка, вісімка. Одяг Гала прикрашена знаком “Х”. У той період своєї творчості Дали захоплювався нумерологією і магією чисел. Існують докладні дослідження, тлумачні кожну цифру на картині, вкладаючи в них по декілька шарів сенсу. Так, сімку сам Дали співвідносив з “числом Веласкеса”, а також з віком свого померлого в дитинстві брата. Двійка позначає двійника.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)