Благословення Якова – Рембрандт Харменс Ван Рейн

Благословення Якова   Рембрандт Харменс Ван Рейн

Картина голландського живописця Рембрандта ван Рейна “Благословення Якова”. Розмір картини 173 x 209 см, полотно, олія. Повна назва картини “Яків благословляє синів Йосипа Манасію та Єфрема”. Урочистість значного старозавітного події – благословення Яковом онуків – виражена суворої композицією і яскравими фарбами картини.

Мальовнича техніка Рембрандта, наносящею фарбу широкими гусгими мазками, потім завершального їх лесуваннями, надає сцені додаткову глибину і серйозність. Кожен з персонажів охоплений глибокими релігійними почуттями. Яків, поважний патріарх, охарактеризований зі стриманим, величною гідністю, в той час як Йосип і його дружина спостерігають за ним зі смиренням і благочестивим повагою.

Чудовий червоний колір оксамиту на першому плані і сяючий золотом тюрбан в глибині забезпечують зорову чіткість в цілому суворому викладу сюжету. Більшість творів у творчості Рембрандта відображають його здатність проникнення в людський характер. Зовні менш драматична, ніж твори його сучасника Пітера Пауля Рубенса, велике спадщина Рембрандта відображає стримані емоції і дух благочестя кальвіністської Голландії.

Голландський художник Рембрандт ван Рейн у цій картині за мотивами біблійного сюжету написав портрети амстердамських бюргерів Петера Скривериуса, Віллема Схрейвера, Вендели де Графф і їх синів. Часто виникає пренебрегаемий за його історично-суспільному значенню питання про християнство Рембрандта, про його конкретної ідеології. Звичайно, його уявлення про людину в порівнянні з контрреформационним і ренесансно-життєвим образотворчим світом Рубенса розвиваються на основі строгих протестантських догм.

Вчення кальвіністської “державної” церкви безсумнівно є відправним пунктом раннього мислення Рембрандта, але постійний розвиток його творчості, вибір тем, мотивів, художні переконання доводять духовну спорідненість з антидогматическим, простонародно-євангелічних вченням менонітів, відкидають військову службу та виконання державних чинів, які довіряють “бідним духом”, а не “мудрим і вченим”, серця й почуття окремої людини, а не установі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Благословення Якова – Рембрандт Харменс Ван Рейн.