Благовіщення – Фра Анджеліко

Благовіщення   Фра Анджеліко

Цей ранній шедевр Фра Анджеліко став тим взірцем, яким йшли багато інші художники епохи Раннього Відродження, які зверталися до сюжету Благовіщення. На панелі зображений найважливіший епізод Нового Завіту – архангел Гавриїл є до Діви Марії, щоб повідомити їй про те, що вона обрана стати матір’ю Сина Божого. Прекрасна і благочестива, Діва Марія, сидячи в склепінчастою лоджії, читає Біблію. Як би озвучуючи картину, художник пише золотими літерами слова з’явився до неї посланника Небес: “Дух Святий злине на Тебе, і сила Всевишнього осінить Тебе”. Уражена явищем архангела Діва Марія відповідає, смиренно склавши руки на грудях: “Се, раба Господня; нехай буде Мені по слову твоєму”. При цьому діалозі присутній Святий Дух, традиційно зображений у вигляді голуба.

Саме від Духа Святого і сталося, згідно з Писанням, зачаття Бога-Сина. На задньому плані Фра Анджеліко зобразив сцену вигнання Адама і Єви з раю, як би простягнувши логічний ланцюжок – від моменту гріхопадіння людини до моменту, коли світ є Бог, щоб своїми стражданнями спокутувати гріхи людей. Ранній шедевр Фра Анджеліко демонструє його майстерність і як художника, і як рисувальника. Картина, згідно з тодішньою традицією, написана яєчною темперою на дерев’яній панелі. Про техніці письма яєчною темперою ми можемо дізнатися з “Настанови живописцю” Ченнино Ченнини, який побачив світ приблизно в 1400 році.

Послідовність дій художника, що працює в цій техніці, така. Спочатку він повинен був нанести на дошку кілька шарів змішаного з клеєм гіпсу, який далі закрашивался білою фарбою і ретельно шлифовался. Після цього майстер позначав створеної на основі контури майбутньої картини, частіше видавлюючи їх загостреною дерев’яною паличкою – стілом. Ті місця картини, де належало зобразити німби, покривалися у кілька шарів червоною глиною, а зверху – тонким золотим листом, наклеєним на яєчний білок, з подальшою поліровкою. Інші деталі писалися порошкоподібними кольоровими пігментами, розведеними на яєчному жовтку, тобто темперою. Темпера швидко сохне; цим диктувалася стрімкість роботи – від художника вимагалося при цьому не допустити жодної помилки і закінчити кожен фрагмент картини до того, як висохне фарба. Спочатку він займався фоном і тканинами і тільки потім переходив до тілесних тонів.

Фра Анджеліко любив сюжет Благовіщення і писав його не раз – щоразу по-новому нюансируя його. По суті, якщо вибудувати його “Благовіщення” в один хронологічний ряд, то цей ряд стане непоганим дзеркалом еволюції творчої манери майстра. З цим шедевром Фра Анджеліко пов’язані таємничі загадки. Зокрема, відомо, що біля цього ж часу художник працював над ще одним “Благовіщенням” – для церкви Сан-Алессандро в Брешії. Деякі дослідники стверджують, що закінчена картина була доставлена замовникам, але пізніше загинула.

При цьому нічого не відомо про те, що це ніби втрачене “Благовіщення” коли-небудь прикрашали церкву в Брешії. Відомо як раз інше – десятьма роками пізніше та ж церква замовила новий “Благовіщення” – на цей раз художнику Якопо Белліні, який і виконав замовлення. Його робота по цю пору перебуває в Брешії. Виникає питання – чи дійсно картина, створена Фра Анджеліко для церкви Сан-Алессандро, безслідно зникла? Або нею і є той шедевр, який представлений в цьому розділі? Відповісти на ці питання, напевно, неможливо, але якщо слідувати логіці існує велика ймовірність того, що саме це “Благовіщення” Фра Анджеліко з якої причини було відхилено початковими замовником і пізніше виявилося в Кортоне. Можна навіть припустити, що це була за причина. Занадто багато в цій роботі виглядало для тих часів “надмірно” новаторським, що вибивається з віками встановленої традиції, надто емоційним, неканонічним.

Викликала багато суперечок і витончена пределла кортонского “Благовіщення” Фра Анджеліко. Вона складається з п’яти композицій, присвячених життю Богородиці, і двох – присвячених життю святого Домініка. Особливою вишуканістю відрізняється композиція “Зустріч Марії і Єлизавети” . Жіноча фігура, розміщена на тлі величного пейзажу в лівій частині цього фрагмента, написана так пластично потужно, що довгий час приписувалася кисті П’єро делла Франческа. Зараз можна вважати доведеним, що всі ці роботи власноручно виконав

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Благовіщення – Фра Анджеліко.