Благовіщення. Фреска – Бернардіно Пінтуріккіо

Благовіщення. Фреска   Бернардіно Пінтуріккіо

Благовіщення – принесення архангелом Гавриїлом “благої вісті” Діві Марії про народження, про втілення від неї Спасителя – цього найважливіше, згідно з християнським віровченням, подія на шляху спасіння роду людського. Про подію Благовіщення розповідає тільки один з авторів Євангелія – євангеліст Лука. Це оповідання, доповнене деталями з апокрифа, і лягло в основу живописних зображень.

Євангелист Лука оповідає, що був посланий архангел Гавриїл до Діви, зарученої чоловікові на ім’я Йосиф, з дому Давидового; “ім’я Діві Марія”. З’явившись до Марії архангел сказав їй: “Ти Благословенна між жонами”, “Ти знайшла благодать у Бога, і ось зачнеш в утробі і народиш Сина”, якому даси ім’я Ісус. Син цей, як продовжував ангел, “буде великий і Сином Всевишнього назветься” і “Царству Його не буде кінця”. У відповідь на слова ангела Марія запитала: “Як буде це, коли я чоловіка не знаю?” І ангел відповів їй: “Дух Святий найде на Тебе, і сила Всевишнього осінить Тебе; тому і народжуване Святе наречеться Сином Божим”. І тоді Марія сказала: “Се, Раба Господня; нехай буде Мені по слову твоєму”. “І відійшов від Неї ангел”, – закінчує свою розповідь євангеліст. Погляд архангела звернений до Діви, і його права рука піднята в жесті зверненого до неї благословення – як безумовний і ясний знак принесеного ним вести, переданої благодаті.

Марія схилила голову в бік архангела Гавриїла в знак того, що вона слухає принесеної їм вести і знаходить принесену їм благодать. Доповнюючи Євангеліє, “Протоєвангеліє” повідомляє, що Марія, яка жила в домі Йосифа, була обрана первосвящеником у числі семи дів для виготовлення храмової завіси: їй доручено було прясти справжній багрянець і пурпур. Саме за цієї священної роботою, згідно з апокрифу, застає її посланий до неї архангел.

Спочатку лише його голос, який вітав її, Марія чує, вийшла з дому з глечиком набрати води з криниці. А коли, налякана і приголомшена, вона повертається в будинок і, взявши пурпур, знову починає прясти його, перед нею постає небесний посланець і вимовляє ті слова благої вісті, про яких розповідається в Євангелії.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Благовіщення. Фреска – Бернардіно Пінтуріккіо.