Бобовий король – Якоб Йорданс

Бобовий король   Якоб Йорданс

За народним нідерландському звичаєм, 6 січня, в день “трьох королів”, святковий пиріг запекался боб. Той, кому діставався шматок пирога з ним, ставав “королем” свята. На нього одягалась бутафорська корона і він вибирав собі “королеву” і призначав “штат придворних” – від міністра до блазня. Всі корилися “королю” і пили за його наказом. У XVII столітті, у часи Иорданса, подібні бенкети починалися пополудні і затягувалися за північ.

Тема, дає можливість показати сильних і здорових людей, веселящихся в невимушеній обстановці, неодноразово привертала увагу Иорданса. Відомо близько десятка його картин і малюнків на цей сюжет. Ермітажний примірник, що відноситься до часу розквіту творчості художника, є одним з кращих.

Картина Иорданса сповнена радості земного буття і надлишку життєвих сил. Бенкет у розпалі. З возгласу: “Король п’є!” осушують келихи. П’ють старі й малі, забуті умовності і пристойності, панує буйне веселощі. Художник передає цю грубувату сцену, нічого не прикрашаючи і не пом’якшуючи, відчувається, що він відверто милується нею.

Великі, майже в натуральну величину, фігури людей присунуті до переднього краю картини, погляди і жести деяких персонажів звернені до глядача, як би залучаючи його до участі в подіях. Здається, ми чуємо гучний спів і сміх і ніби відчуваємо близькість цих важких, могутніх тел. Взаимоперекрещивающиеся, що зіштовхуються руху фігур, так само, як світлотіньові контрасти, підвищують враження динаміки. Вся група осяяна золотистим вечірнім світлом, в його променях з особливою силою спалахують яскраві коричневі, червоні, рожеві тони одягу, волосся і осіб, що створюють звучне симфонію фарб. Сцена звичайної гулянки сприймається глядачем як твердження художником-реалістом краси та значущості земного буття.

Картина “Бобовий король” надійшла в Ермітаж із зібрання Академії мистецтв СРСР в 1922 році.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)