Богатир – Михайло Врубель

Богатир   Михайло Врубель

Спочатку картина називалася “Ілля Муромець”, написана М. А. Врубелем неймовірно швидко, протягом пари тижнів, практично без попередніх ескізів та начерків. За формою картина була звичайним традиційним прямокутником. Загострену зверху у вигляді величезного, важкого трикутного списи форму, вона отримала пізніше. В цілому в картині знайшли відображення найбільш монументальні і сміливі задуми художника.

Писати свого “Богатирі” Врубель почав з голови коня, для якої шукав потрібний ракурс повороту. Справжня російська ломова під стать своєму сідокові, то під його тягарем просіла і копитами пішла в землю, то вона виростає з надр матінки-землі, живлячись її силами, втілюючи її міць. Десь далеко внизу, не дотягуючись до колін, ростуть сосни і їли, темним фоном, химерно вигинаючись, видніється на другому плані зачарований ліс.

Величезною брилою, немов масивна велетень-гора, окреслена постать російського богатиря, що становить єдине ціле з тілом коня і далі – з лісами, полями, землею і небом. Традиційна для російських богатирів одяг, впізнавана нами, органічно виглядає в поєднанні фарб, тонів, ліній загального фону картини. В образі богатирському органічно сконцентрована сила і міць землі і народу, сповнені величавого спокою і мудрості.

Риси обличчя не виписані під конкретного героя однієї з билин, мають спільні, узагальнені обриси, носять скоріше символічний, ніж індивідуальний характер. Картина в цілому вражає титанічної фантастичністю, страхітливою величчю та монументальністю. Гиперболичность виражена в самому підході до втілення богатирського початку, в одухотвореності природи і народного творчого духу. Сам автор назвав свій твір музикою цілісного людини, яка звучить гімном батьківщині.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)