Богатирі – Віктор Васнецов

Богатирі   Віктор Васнецов

Близько 30 років життя і творчості Віктор Васнецов присвятив створенню картини, яка згодом стала самої впізнаваною його роботою. Захисники і варти російського народу – “Богатирі” – кожен знає їх такими, якими вони постали на полотні великого майстра билинних сюжетів.

У чистому полі, на кордоні землі руської, богатирі пильно стежать – не причаївся де ворог підступний і не ображають де слабкого. Це вони – три головних героя епічних сказань – Ілля Муромець, Альоша Попович і Добриня Микитич.

У центрі зображено Ілля Муромець. Могутній і сильний, він оглядає рідні простори, вишукуючи недруга, якому завжди готовий дати відсіч. Богатир сильний настільки, що, здається, не відчуває тяжкості сорокапудовой палиці, що висить на піднесеної до чола руці. Неабияка сила дивно поєднується в ньому з широтою душі і добротою відкритого людям серця. Ілля Муромець – реальна історична особистість, а оповіді про його небувалі подвиги – справжня хроніка життя. Пізніше богатир став ченцем Києво-Печерської лаври і зараз його ім’я можна знайти серед всіх святих. Васнецов писав Іллю Муромця з простого селянина Івана Петрова, людини сильної і високого, доброго і душевного – яким був сам богатир.

По праву руку від Іллі Муромця зображений освічений і мужній Добриня Микитич. Він завжди готовий захистити рідний край від супостата – його меч вже наполовину вийнятий з піхов. Тільки на ньому є золотий хрест. Цим Васнецов нагадує, що його Добриня пов’язаний з легендарним воєводою війська Володимира, князя київського і хрестителя Русі. Богатир став для художника втіленням збірного образу роду Васнецових: себе, свого батька і дядька. Не випадково дослідники творчості майстра відзначали схожість зовнішності Добрині і художника.

Наймолодший – Альоша Попович. Хоробрий і спритний стрункий юнак може побороти ворога силою, хитрістю і навіть обманом. Прототипом послужив йому помер у ранньому віці син Сави Мамонтова. Цей веселий і товариський чоловік подарував свій пустотливий вдача молодого богатиря – художник переніс ці риси його характеру на картину.

Кожен з богатирів у будь-який момент готові відбити напад ворога – Ілля Муромець міцно тримає спис, Добриня Микитич – меч, а Альоша Попович вже вклав стрілу на лук. Шоломи на їх головах подібні куполів православних церков і виступають символом правого справи, благословенних подвигів на благо народу.

Коні – під стати вершникам. Величезного воронка Іллі здатна утримати лише металева ланцюг. Потужний і сильний, він доповнює велич образу свого господаря, яким буде відданий до кінця. У Добрині – гордовитий, сповнений гідності кінь, тривожним іржанням застережливий наїзника про можливу небезпеку. А вогняний кінь Альоші готовий кинутися в бій, кипить молодим запалом і енергією.

Неспроста об’єднали сили билинні герої. Наближається буря. Хмари, здалеку гнані поривчастим вітром, колишущееся різнотрав’я, розвіваються гриви коней не обіцяють нічого доброго. Але захисники тут, вони готові зустрітися з ворогом.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)