Богоматір – Андрій Рубльов

Богоматір   Андрій Рубльов

У деисусном чині Рубльова в Успенському соборі образ юної Богоматері в темному одязі незвично лаконічний і підкорює суворої благородною красою. У закінченості, виразності силуету позначилися особливості творчості Рубльова. Інакше писали Богоматір візантійські художники. В такому чині Висоцького монастиря в Серпухові в її зовнішності вони висловили трагічний початок.

Богоматір не така юна, як у Рубльова, і написана важкими, глухими тонами. У Третьяковській галереї зберігається маленька ікона з оплечним зображенням Богоматері, майбутньої розп’яття, можливо, візантійського письма рубльовського часу. Її бліде обличчя виражає страждання і здається немолодим і стомленим. Сумний погляд, незграбні рухи кістлявих пальців створюють похмурий настрій.

У розвитку трактування образу Богоматері яскраво виражені особливості візантійської та російської шкіл. Художники Візантії на перший план висувають скорботу і силу духу. В їх чудово виконаних пам’ятках живопису передача образу, тим не менш, більш суха і урочиста. Російські майстри прагнуть викликати у глядача світлі і радісні почуття. Для мистецтва Давньої Русі типові ясність образу, його чистота і задушевний характер.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)