Богоматір з Немовлям на троні в храмі – Ян ван Ейк

Богоматір з Немовлям на троні в храмі   Ян ван Ейк

Цей невеликий за розмірами твір – справжній шедевр нідерландського мистецтва XV століття. У центральній частині триптиха – Діва Марія з Немовлям в розкішному інтер’єрі готичного собору, восседающая на чудовому різьбленому троні між двома рядами різнокольорових колон з яшми і мармуру. Ліва стулка зображує Архангела Михаїла, одягненого в кольчугу і збройного щитом, списом і мечем. Він являє Діві і Немовляті донатора, замовника триптиха.

Ім’я чоловіка невідомо, передбачається, що він з генуезького роду Джустініані. На правій стулці – Свята Катерина Олександрійська з традиційними атрибутами, “інструментами” її мучеництва: мечем у руці і питочним колесом біля ніг. Велике значення має текст, даний на триптиху. Це цитати з Біблії та інші латинські сентенції. Немовля тримає послання з текстом, так звану бандероль: “Навчіться від Мене, бо Я лагідний і смиренний серцем”.

На оригінальних рамах всіх частин картини зроблені написи, на нижній планці центральної панелі латиною написано: “Йоганнес де Ейк виконав і завершив в літо Господнє 1437. Як я зумів”. Ці слова виявилися доступні для прочитання лише в 1958 році, через майже 520 років після створення триптиха! До цього часу вважалося, що твір належить більш раннього періоду творчості майстра. Невеликий розмір роботи дозволяв власнику перевозити її. Техніка художника вражає філігранністю: виписано найдрібніші деталі, які можна розглянути тільки через лупу. При цьому збільшення не виявляє жодного невпевненого мазка, ні найменшої помилки в малюнку.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Богоматір з Немовлям на троні в храмі – Ян ван Ейк.