Бояриня Морозова – Василь Суріков

Бояриня Морозова   Василь Суріков

Серед картин, написаних Василем Івановичем Сурікова “Бояриня Морозова” безсумнівно, займає провідне місце. Вперше автор продемонстрував картину в 1887 році на виставці в Петербурзі. До цього моменту Суриков вже мав успіх і славу, а його історичні полотна “Ранок стрілецької страти” і “Меншиков в Березові” мали широкий відгук і експонувалися в Третьяковці.

Художник звернувся до історії Росії трьохсотрічної давності, до початку правління династії Романових. Під натиском патріарха Никона, цар Олексій Михайлович був змушений провести реформу церкви, яка вводила деякі зміни в обрядах богослужіння. Нововведення викликали бурю невдоволення в народі і переросли в протиборство, що викликало розкол.

Тих, хто не підкорявся новим статутів церкви, називали розкольниками і жорстоко переслідували: відправляли у заслання, саджали в земляні ями і підвали з щурами. Серед них були представники всіх станів – від селян і ремісників до князів і бояр. Саме розкольницею, вперто не бажала приймати нові порядки, була бояриня Морозова, людина незвичайно великої духовної сили.

На картині зображені події листопада 1671 р. Заарештовану бояриню Морозову везуть на заслання, вона закута в кайдани, проводжати одного з лідерів розколу вийшла маса народу: купці, ремісники, стрільці, ченці, жебраки і юродиві, які знаходили прихисток у домі Морозової. Дія відбувається у Чудова монастиря, нескорена Морозова, прощаючись з усіма, підвела праву руку зі старообрядницьким двуперстием.

Самопожертва заради переконань у важкі для Росії дні – ось про що ця картина.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Бояриня Морозова – Василь Суріков.