Божевільна Грета – Пітер Брейгель

Божевільна Грета   Пітер Брейгель

“Божевільна Грета” – одночасно одна з найвідоміших і емоційних картин Брейгеля. Стиль, який покликаний передати жах сприйняття, полягає в непоясненність і утруднення розуміння всіх подій на полотні. Можна говорити про те, що, в деякій мірі, ця робота перевершує фантасмагорію в творчості Ієроніма Босха. Домогтися ілюзії нагнітання обстановки стало можливим завдяки використанню автором червоних фарб для неба, відображення димки, розміщення по всьому тлу різних містичних істот. Величезна спотворена голова плодить всіх цих персонажів. Автор спробував передати атмосферу, де люди вмирають через тисняву, яку самі ж створили, не помічаючи нічого навколо.

Алегорію на жадібність передає сюжет, де люди прагнуть набрати якомога більше золота, яке насправді є відходами, що виробляє гігант. Основною ідеєю картини було викликати почуття відрази не до містичних істот, а до божевілля людей. Атмосфера хаосу і пекла була досягнута і передана не класичним зображенням чортів або сатани, а завдяки людям і їх пороків. Ключовим персонажем полотна є жінка, яка одягнена в дранті. В її руці знаходиться меч, а за поясом знаходиться кинджал.

Назва картини має якийсь символізм. В ті часи Великий Гретою була названа велика гармата, і варто припустити, що Брейгель використовував її як алегорію на мотиви війни, яка охоплює світ. На підтвердження всього цього – напівзруйновані стіни фортеці, пожежа і війська, які озброєні цілим арсеналом зброї.

Образ божевільної Грети з виряченими очима і безглуздо розкритим ротом виконано достатньо переконливо, що говорить про те, що автору вдалося передати божевілля. Вона зображена з мечем у руках, під час бігу, в шоломі і панцирі. Неподалік від неї, на мосту, відбувається конфлікт у вигляді бійки між жінками. Різноманітність фігур і предметів, людей та фантастичних істот, пожежі і цілком атмосфера конфлікту створюють відчуття трагізму і драми.

Картина була виконана в стилі Північного Відродження. Це станковий живопис олійними фарбами, матеріал полотна: натуральна бавовна. Типізація картини за формою – горизонтальна. Головний персонаж, Божевільна Грета, поміщений в центрі, формат на весь зріст, профіль. При написанні художником були використані чорні, помаранчеві і темно-зелені тони для додання сюжетом драматизації і почуття відрази.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)