Божевільний Трістан – Сальвадор Далі

Божевільний Трістан   Сальвадор Далі

Історія нещасних закоханих Трістана та Ізольди займала Дали на протязі багатьох років. Займала настільки, що він, базуючись на опері Вагнера, створив лібрето і декорації для балету “Божевільний Трістан”, поставленого в Нью-Йорку в 1944 році.

Картина “Божевільний Трістан”, датована 1938-1939 роками, – це предтеча тих самих декорацій. Зерно, з якого виріс грандіозний задум. В ній закладено багато мотиви, використані художником при оформленні балету. Наприклад, переплетені гілки і коріння дерев – натяк на дерева, які виросли на могилах Трістана та Ізольди. Руки персонажів схожі на гілки і коріння, а дерева на картині простирають свої вузлуваті пальці один до одного. На верхньому “ярусі” картини – типовий для Дали пустельний пейзаж. Небо похмуро, предмети відкидають довгі тіні. На задньому плані – химерні декорації: остов корабля, чиї шпангоути нагадують ребра кита, скеля з виростають з неї автомобілем.

На першому плані – силует рояля і стоять по обидві сторони від нього людські фігури з похиленими головами. Чоловік і жінка. Чоловік стискає в руках капелюх. На його голові лежить овальний – фалічної форми – камінь, вантажем безумства клонящий його голову до землі. Брудно-жовте клочковатое хмара націлене на людину, як докори або загрожує перст. Вдалині, за його спиною, видніється крихітний чоловічок, що бреде по пустелі до горизонту і несе щось на плечі. Може бути, це смерть з її косою? А за горизонтом, далеко, вузькою смугою синіє край моря. Нижній “ярус” – химерна галюцинація в яскраво-жовтому кольорі.

Будівля, покрите геометрично правильними рядами шпалерних цвяхів. Фасад його місцями прорізають тріщини, місцями – плямує кров. Коньок даху цього будинку кутом виступає наверх. На ньому зображена жіноча голова з волоссям-гілками, що виходять за межі архітектурної форми. Три круглі сходи ганку ведуть всередину будівлі. Вхід виконаний у формі замкової щілини. Глядач бачить довге вузьке приміщення, що веде в глибину будинку.

Уздовж стін, подібно каріатид, височать химерні фігури, сплетені з деревних гілок і коренів. Можливо, цю вузьку галерею-анфіладу можна трактувати як натяк на жіноче лоно, а плями крові – як алюзію на відомий епізод легенди. В нижньому правому кутку картини, глядач бачить фігурку жінки в білому платті. У відчаї закривши лице руками, вона бреде до ганку, немов долаючи ураганний вітер.

Ліворуч і праворуч від входу на фасаді будівлі видніються два овальних елемента: мабуть, це дві могили бідних закоханих. Одна могила буквально ощетинена спрямованими назовні гілками та корінням. Інша, навпаки, замкнена в собі; всі гілки-руки втягнуті, схрещені і переплетені один з одним. Трістан у своєму безумстві спрямований назовні; Ізольда ж замкнена в колі свого відчаю – і в житті, і після смерті.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Божевільний Трістан – Сальвадор Далі.