Будда переможець – Микола Реріх

Будда переможець   Микола Реріх

Картина “Будда переможець” перед джерелом життя. Сіддхартха Гаутама Будда – царевич з роду шак’їв у Північній Індії. Одне з його імен – Шакья Муні, “пустельник з шакьев”.

На картині ми бачимо, як Будда, подолавши земне тяжіння, ширяє над плесом озера. Звернемо увагу на епітет “переможець”. Всі Великі Вчення закликають до перемоги над самим собою. Так, у “Дхаммападі”, священній книзі буддизму, сказано: “Якби хто-небудь в битві тисячократно переміг тисячу людей, а інший переміг би себе одного, то саме цей інший – найбільший переможець в битві”

Н. К. Реріх у своїй картині Будду називає Победителеми і зображує його як Переможця, застосовуючи відповідну символіку. Не відступаючи від буддійського іконографічного канону, Будда постає перед глядачем насамперед людиною, близькою і зрозумілою кожному. Будда знаходиться в самоті перед “вічними водами життя” в гірській стародавній печері.

У центрі й угорі картини художник Реріх зобразив обриси священної гори Сумеру. Тіло Будди – темно-золотистого кольору, золоте вбрання, яке символізує “безмежне сяйво світла”. Поза Будди – “ваджрная” або “лотоса” під Буддою відсутній традиційний трон, він сидить безпосередньо на гірській породі, як би ширяючи в повітрі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)