Цариця Томіріс перед головою Кіра – Пітер Рубенс

Цариця Томіріс перед головою Кіра   Пітер Рубенс

Томіріс – цариця массагетів, на думку дослідників, скіфського кочового скотарського народу. Історія цариці Томіріс і її перемоги над царем персів Кіром була добре відома в античному світі і стала легендою.

Геродот повідомляє, що Кір, перейшовши ріку Аракс і заглибившись на територію массагетів на один денний перехід, за порадою медийца Креза, влаштував массагетам пастку. Перси залишили табір з запасом вина, який обороняла нездатна частину, а основні війська відійшли назад до річки.

Массагети легко здолали ворога, а потім возлегли і почали бенкетувати, а наситившись їжею і вином, заснули. Перси ж, прийшовши, перебили багатьох з них, а ще більше захопили в полон, серед інших і сина цариці Томіріс, командував массагетами, ім’я якого було Спаргапис.

Дізнавшись про це, Томіріс направила Кіру послання: “Ласим крові Кір, …віддай мені мого сина і йди з цієї країни безкарно…Якщо ти не зробиш цього, то клянуся тобі сонцем, владикою массагетів, я напою кров’ю, хоча ти і ненаситний.”

Згідно Геродоту, полонений Спаргапис вмовляє Кіра зняти з себе кайдани, а коли ж став вільний, як тільки зміг володіти руками, позбавляє себе життя.

Томіріс ж, коли Кір її не послухався, зібравши свої війська, вступила з Кіром у бій. Велика частина перського війська була знищена тут же на місці, а сам загинув Кир. Томіріс наповнила винний хутро людською кров’ю і веліла серед полеглих знайти труп Кіра. Знайшовши, вона занурила голоау Кіра в мешк і, знущаючись над нею, сказала: “Хоча я бачу і перемогла тебе в битві, але ти спричинив мені тяжке горе, підступністю отнявши у мене сина, і я насищу тебе кров’ю, як і погрожувала.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Цариця Томіріс перед головою Кіра – Пітер Рубенс.