Царство Флори – Нікола Пуссен

Царство Флори   Нікола Пуссен

Картина Пуссена представляє нам три божественні сили, що управляли в античному світі вічними циклами народження і смерті, перевтілення і воскресіння, це свого містичне тлумачення язичницьких вакханалій на славу Приапа або Вакха – бога родючості, якому і присвячений вівтар, зображений на картині.

Керує ж вакханалією сама богиня квітів і весни Флора, яка несамовито танцює в своєму “святому саду” – тобто, у потойбічному світі, де божевільні герої і жертви жорстоких богів знайшли друге життя у вигляді рослин. Ліворуч – цар Аякс, що втратив розум з волі Афіни і пронзивший себе мечем. Поруч – уклінний Нарцис милується своїм відображенням, за ним – Клітія, проклята богом Аполлоном: по волі бога сонця вона перетворилася на соняшник, постійно повертає свої пелюстки слідом за своїм улюбленим богом.

Праворуч на передньому плані зображені улюблені – юнак Крокус і дівчина Смилака, перероджена під берізку. За ними – Адоніс з собаками, супутник Афродіти, який був на смерть розтерзаний диким кабаном, але з його крові розквітли анемони. Поруч з ним стоїть Гіацинт, улюбленець Аполлона, торкаючись смертельної рани на голові, нанесеної йому випадково богом сонця, милується квітами, які він потім буде перетворений своїм покровителем. Нарешті, в небі зображений і сам Владика Аполлон, караючий і милующий, керуючий не тільки квадригою коней, але й усіма іншими римськими богами.

Цікаво, що цю картину з настільки специфічним сюжетом замовив художнику відомий у той час алхімік Фабріціо Вальгуарнера. Але картина так і не дісталася замовнику: поки Пуссен працював над замовленням, Вальгуанеру заарештували за звинуваченням у крадіжці діамантів у знатних іспанських осіб. І досить скоро Вальгуарнера помер у в’язниці, а картина “Царство Флори” була продана на аукціоні.”

Колісниця Аполлона серед знаків зодіаку, фрагмент картини Пуссена “Царство Флори”.

“Царство Флори” – одна з найбільш загадкових картин у творчості Пуссена. Показовим є той факт, що під час судового процесу в документах, в яких фігурувало дрезденське полотно, Вальгуарнера назвав картину “Весна”, а сам Пуссен – “Садом кольорів”. Художник не дотримувався строго літературного джерела, створюючи мальовничу “поему” по-новому трактуючи міф.

Вперше до теми “саду квітів” живописець звернувся близько 1626 року. Зберігся підготовчий малюнок до картини “Царство Флори” , де французький майстер намітив всі основні елементи композиції майбутнього полотна. “

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Царство Флори – Нікола Пуссен.