Чаша Христа – Микола Реріх

Чаша Христа   Микола Реріх

Картина “Чаша Христа” присвячена відомому євангельського події – молінню Христа в Гефсиманському саду в ніч перед взяттям під варту. Євангелісти по-різному описують те, що відбувалося і відповідно по-різному трактують його художники. Ісуса було прийнято зображати або розпростертим на землі, згідно з Матвієм і Марку, або молиться на колінах, згідно Луці.

Сцену моління художник перемістив у верхній лівий кут, горизонт ж замкнув двома скелястими кручами і будівлями під ними, так в композиційному русі намітилася чітка діагональ.

Реріх сміливо повернувся до нічного освітлення і до реального оточення, в якому відбувалося євангельська подія. Тут немає ні крилатих амурчиків, ні блискучих веж і розкішних шат. У порівнянні з пишним пишністю італійських полотен тут все просто, навіть аскетично. В той же час не можна сказати, що художник принизив відбувається до буденності. Ні, навпаки, він звів його в ранг космічно значущого явища.

У картині відчинилося величезний простір з мерехтливими зірками, і цей блакитний небесний вогонь, який наділений і Христос, заворожує своїм могутнім сяйвом. Туди, у вищі сфери, спрямований і лик Христа. Його світяться в благанні руки спрямовані до сузір’я, яке своїм абрисом нагадує чашу на високому підставу.

Мотив Чаші присутній тут у всьому, насамперед в композиційній канві. Стовбури дерев, що врівноважують біг ліній на схід, змальовують праву половину чаші. Вона в геометричній прогресії розширює свої межі і, здається, охоплює собою весь Всесвіт. У центрі її – Христос, який приніс себе в жертву в ім’я спокутування гріхів людства. Картина не тільки воскрешає подвиг Спасителя, але і закликає причаститися з Чаші вселенської любові.

Опівнічних блискучими зірками небом, серед скель, осяяна м’яким світлом, зображена уклінна фігура Христа з піднятими вгору руками. Його обличчя в благоговійної молитві звернена вгору, до зірок. Там видніється група зірок, своїм обрисом нагадує чашу. Це сузір’я Оріон. Чаша подвигу Христа з’єднується з Чашею сузір’я, послав священний Камінь світу. Таким чином, в сюжет цієї історії світу особливо добре закарбований подвиг Христа, испившего гірку чашу принижень і болісної страти в ім’я порятунку планети.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)