Черемисская весілля – Микола Фешин

Черемисская весілля   Микола Фешин

Протягом усього творчого життя Микола Фешин виявляв великий інтерес до етнографії. Художника цікавили язичницькі звичаї і первозданні народні обряди, служили людині духовної пам’яттю, яка зв’язувала його зі своїми корінням і своїм минулим. Невипадково тому, звертаючись до жанрових робіт, вибирав для їх втілення на полотні сцени народних гулянь, свят, народних і родинних свят. Одну з таких сцен – обряд викрадення нареченої з батьківського будинку – Микола Фешин зобразив на картині “Черемисская весілля”, написаної ним у 1908 році.

На тлі простого сільського пейзажу, дерев’яних будинків і тонких молодих беріз погляду відкривається вражаюча церемоніальне дійство, учасниками якого стали всі жителі села, від мала до велика. У центрі картини – наречена. На ній – традиційні білі одягу, обличчя закрите, тендітні руки тримають ікону. Праворуч від дівчини варто сваха, а за нею – численні глядачі, родичі і музиканти. Зліва від нареченої – віз з тим, хто сидить на козлах нареченим, готовим забрати свою молоду дружину. Огрядний располневший чоловік стримує коня. Йому це вдається – адже він сильно п’яний, втім, як і переважна більшість присутніх.

Головного персонажа в картині виділити неможливо. Як і в багатьох інших жанрових роботах, “Черемисской весіллі” кожен персонаж представлений не як самостійний образ, а як невід’ємна частина загального дійства.

На відміну від свого наставника В. Рєпіна, Фешин не покладає на сюжет гостросоціальної навантаження. Для нього важлива не “мораль” що відбувається, важливо зафіксувати момент, зловити мить, показати певний типаж. І робота “Черемисская весілля” ще раз служить тому підтвердженням.

Картина була представлена художником в 1909 році на весняній Академічній виставці, де здобула I премію ім. А. Куїнджі. Згодом було прийнято рішення про демонстрації роботи на Мюнхенській виставці. Тут картині не вдалося повторити першого успіху – відгуки критиків були негативними, не прийняла полотно і проста публіка.

Але в підсумку доля картини виявилася щасливою. У 1910 дпа виставці в Інституті Карнегі її викупив фінансист У. Стиммел. “Черемисская весілля” стала першою роботою російського художника, колекціонування полотен якого згодом стане головним захопленням Стиммела.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)